MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już za miesiąc startuje "Pojezierze Wolnych Myśli" - nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W terminie 26 kwietnia – 1 maja 2024 roku odbędzie się w Ińsku i okolicach (Brzeźnica, Jankowo) nowy festiwal „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. Jest to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, którego organizatorami są osoby związane z festiwalem Włóczykij, stowarzyszeniami z Ińska, Drawska Pomorskiego i okolic oraz Fundacja Brzeźnica, która w lipcu 2023 stała się właścicielem opuszczonej wsi (gmina Węgorzyno).

Główną ideą festiwalu jest wspieranie na przestrzeni pomiędzy Ińskiem a Drawskiem Pomorskim, osobnej krainy o charakterze artystyczno-ekologicznym. Na festiwalu, w oparciu o współpracę z kilkunastoma instytucjami, odbywać się oprócz licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, debaty i dyskusje dotyczące rozwoju regionu. Pierwsza edycja festiwalu zlokalizowana będzie na linii czterech miejscowości - Ińsko, Brzeźnica, Jankowo, Drawsko Pomorskie - w samym sercu Pomorza i pośród największych wałów moreny czołowej. Festiwal będzie koncentrować się wokół tematyki przyrodniczej, podróżniczej, artystycznej (literatura, sztuki performatywne, muzyka alternatywna itd.), reporterskiej oraz naukowej, a do jego czynnego udziału zapraszani będą mieszkańcy regionu.

Pomysłodawcą POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI jest Przemysław Lewandowski – od 20 lat dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pomysłodawca Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”. W skład rady programowej wchodzą m.in. Jacek Karczewski (przyrodnik, ornitolog, autor książek przyrodniczych), Krzysztof Story – reportażysta, dziennikarz („Tygodnik Powszechny”, autor podcastu Jagielski-Story), Maciej Gaca – sinolog, założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Pekinie, Joanna Klass - kuratorka i producentka kreatywna sztuk performatywnych, opiekunka Spichlerza Gropiusa w Jankowie, Maja Hawranek – reporterka, autorka książki „Szkoły, do których chce się chodzić”, Przemek Kossakowski – dziennikarz, terapeuta...

W programie przewidzianych jest ponad 50 wydarzeń m.in. spotkania i prezentacje multimedialne z reportażystami oraz autorami książek przyrodniczych (m.in. Tomasz Ulanowski, Stasia Budzisz, Piotr Oleksy, Jacek Karczewski), liczne warsztaty i wycieczki po regionie z ornitologami, hydrobiologami, arborystami, nurkami, historykami itd., koncerty, warsztaty, debaty, program zajęć przyrodniczych dla najmłodszych i wiele innych. Pośród gości m.in. Przemysław Czapliński - znakomity krytyk literacki, Paweł Romańczyk - muzyk, kompozytor i konstruktor instrumentów, Dariusz Misiuna - socjolog oraz właściciel wydawnictwa Okultura, Dariusz Fodczuk - dziekan wydziału sztuku mediów, fotografii i filmu eksperymetalnego Akademii Sztuki w Szczecinie...

Festiwal otworzy 26 kwietnia spotkanie z Janem Natkańskim - wybitnym arabistą i wieloletnim ambasadorem w Kuwejcie oraz Egipcie. Poprowadzi je Agata Kasprolewicz z Raportu o stanie świata. Na festiwalu zagra ze swoim nowym składem m.in. Jacek Kleyff oraz Michał Zygmunt (nowy premierowy projekt "Pociągi pod specjalnym nadzorem").

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu TUTAJ

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal TUTAJl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto