Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraina miniaturowych dzieł sztuki w Książnicy Stargardzkiej

Książnica Stargardzka
Książnica Stargardzka
Kolejny odcinek programu informacyjnego stargardzkiej biblioteki pt. Skarby Książnicy Stargardzkiej poświęcony jest sztuce współczesnej. W premierowym odcinku serialu, który wyemitowany został dziś, we wtorek 5 lutego br., zaprezentowana jest Galeria Ex Librisu. To jedna z czterech stałych galerii funkcjonujących w Książnicy.

Obok Galerii Jednego Obrazu - jest to galeria prezentująca prace artystów, którzy zawodowo zajmują się sztuką. Realizacja tej inicjatywy była efektem wspólnych działań dyrektora Książnicy Stargardzkiej Krzysztofa Kopackiego i wybitnego twórcy ekslibrisów Ryszarda Balonia, który stał się opiekunem artystycznym tej galerii, którą śmiało można nazwać Krainą miniaturowych dzieł sztuki.

”Exlibris”(z łac. „z księgozbioru”) jest znakiem graficznym w formie nalepki. Wykonany jest w dowolnej technice graficznej z możliwością wielokrotnego powielania i może służyć jako mała forma graficzna. Obok napisu „Ex libris”, zawiera imię i nazwisko lub inicjały właściciela książki oraz motyw graficzny, zwykle stanowiący szczególne kompendium wiedzy o nim. Istotne znaczenie ma także technika zastosowana do wykonania ekslibrisu. Dawniej stosowano głównie miedzioryt, drzeworyt i linoryt. Obecnie obok wymienionych technik stosuje się akwafortę, akwatintę, mezzotintę, litografię i coraz częściej grafikę komputerową.

Pierwszy ekslibris znaleziony w Afryce ma ponad trzy tysiące lat. Pierwszy datowany polski ekslibris wykonany został w drzeworycie dla Macieja Drzewickiego w 1516 roku.

Obecnie ekslibris pełni wielorakie funkcje. Od silnie sprecyzowanej formuły księgoznaku, przez grafikę artystyczną pilnie poszukiwaną przez kolekcjonerów i galerie całego świata, aż po wizytówki, zakładki do książek, a nawet pamiątkowe gadżety – dając tym samym możliwość graficznego opisania osobowości, zainteresowań właściciela książki lub też charakteru instytucji, dla której to precyzyjne, wymagające zegarmistrzowskiej dokładności, dzieło sztuki zostało wykonane.

Od września 2012 roku do dzisiaj, w Galerii Ex Librisu swoje ekslibrisy zaprezentowali znakomici graficy polscy oraz graficy z różnych stron świata, tworzący swoje miniaturowe obrazy w najróżniejszych technikach.

Działalność stargardzkiej Książnicy na polu wystawienniczym obficie zaowocowała w 2016 roku. Wówczas, z okazji 500-lecia exlibrisu polskiego, biblioteka zorganizowała wystawę pt.: „500 lat ekslibrisu w Polsce. Międzynarodowa wystawa ekslibrisu ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej”. Wystawę mogli podziwiać nie tylko stargardzianie, ale również mieszkańcy innych miast województwa zachodniopomorskiego. W 2017 roku zbiory Książnicy zaprezentowano w Szczecinie, Połczynie-Zdroju i Białogardzie.

„Zawsze chcieliśmy aby Galeria Ex Librisu Książnicy Stargardzkiej była miejscem prezentacji najwyższych osiągnięć w tej dziedzinie” – tak wspólnym głosem mówią Ryszard Baloń i Krzysztof Kopacki. I ten cel z powodzeniem udaje im się realizować.

„Skarby Książnicy Stargardzkiej” można oglądać na profilach prowadzonych przez Książnicę Stargardzką w mediach społecznościowych: Facebook dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/ksiaznica/ oraz YouTube dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCM1Ie8VyL_vYDw6NKyuuSbw/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto