Nasza Loteria

Wielkie otwarcie Książnicy Stargardzkiej. W 50. rocznicę otwarcia po odbudowie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
od 16 lat
W najbliższy piątek zmodernizowana Książnica Stargardzka otworzy swoje drzwi dla wszystkich. Coś dla siebie znajdą tam oczywiście miłośnicy literatury, ale również wszyscy kreatywni ludzie. Z okazji ponownego otwarcia po kompleksowej modernizacji zespół Książnicy wystawy i warsztaty. Zwiedzić będzie można też niedostępne na co dzień zakamarki, oznakować i naprawić rower, a także zadbać o zdrowie.

Zaplanowano przedstawienie, pokaz bajek z kultowego projektora „Ania” oraz moto niespodziankę. W kolejnym tygodniu po otwarciu gościem Książnicy będzie Wojciech Jagielski, korespondent wojenny, dziennikarz i autor książek.

Razem z wieloma instytucjami, firmami i wolontariuszami przygotowujemy naprawdę atrakcyjne nowe otwarcie – mówi Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. Zapewniam jednak, że również w kolejnych tygodniach i miesiącach Książnica będzie miejscem tętniącym życiem za sprawą spotkań, warsztatów i zróżnicowanych aktywności. Oczywiście pamiętamy o tym, co najważniejsze. Na czytelników czekają książki, książki i jeszcze raz książki. Każdy, kto nas odwiedzi, otrzyma nową kartę biblioteczną, a w wyborze literatury i poznawaniu Książnicy na nowo wsparciem i radą służyć będą bibliotekarze i wolontariusze. Serdecznie zapraszamy .

Ponowne uruchomienie Książnicy Stargardzkiej w głównej siedzibie da oczywiście dostęp do ogromnych zbiorów biblioteki, ale także pozwoli z nich korzystać w bardzo komfortowy sposób. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wizyty w placówce będą jeszcze przyjemniejsze i ciekawsze. Data inauguracji jest nieprzypadkowa i niezwykle ważna dla historii stargardzkiej biblioteki. 22 września 1973 r. w tym samym miejscu otwarto siedzibę ówczesnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – po odbudowie z wojennych ruin i wzniesieniu nowego pawilonu. Przypomina o tym symboliczny klucz z 1973 r., który będzie można zobaczyć w zmodernizowanym wnętrzu.

Nową bibliotekę poznamy podczas zwiedzania z przewodnikami przekazującymi ciekawostki na temat jej historii i działalności współczesnej. Otwarcie to także kilka wyjątkowych wystaw. Jedna z nich nosi tytuł „Ona i On”. Prezentacja została przygotowana przez stargardzkich fotografów. Będzie połączona z ekspozycją kolekcji zdjęć Marka Fiszera. Zobaczymy też ekslibrisy Książnicy Stargardzkiej autorstwa uczestników Pracowni Grafiki Warsztatowej w MDK prowadzonej przez Ryszarda Balonia. Odwiedzający obejrzą również plakaty Dawida Czajkowskiego, nawiązujące do nowego otwarcia Książnicy. Ciekawie zapowiadają się też wystawy „Stargard w Szczecinie” i „Biblioteczne ostańce”. Pierwsza, ze zbiorów Książnicy Pomorskiej, to stargardzkie druki z XVI-XVIII w. i rękopisy, m.in. wypracowania ucznia Gimnazjum Gröninga. Na drugiej pokazane będą nieprezentowane dotąd książki ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej, które są jedynym znanym śladem po nieistniejących bibliotekach.

W piątkowe popołudnie i w sobotę od rana (22 i 23.09.) w Pracowni Kreatywności oraz na podwórku zaplanowano warsztaty plastyczne, literackie i rękodzielnicze. Będzie pisana książka z myśli, szyte mole książkowe, robione makramowe liście i kwiaty z makulatury. Na podwórku zagoszczą artyści „BRAMY”, graficy z MDK i pracownicy Książnicy, zapraszający do artystycznych przygód. W sali projekcyjnej odbędzie się przedstawienie teatralne dla najmłodszych dzieci oraz warsztaty z TikTokiem w tle dla młodzieży. W tym samym miejscu w niedzielę (24.09.) bibliotekarze zapraszają na pokaz bajek wyświetlanych z kultowego projektora „Ania”. Zaplanowano też wykład dotyczący szczecińskiej motoryzacji i świetną moto niespodziankę idealną do zrobienia wyjątkowego selfie.

W niedzielę (24.09.) na podwórku Książnicy i w Pracowni Kreatywności promowane będzie zdrowie i bezpieczeństwo. Policjanci poprowadzą warsztaty dla dzieci. Oznakują też rowery – do tego konieczny jest dowód zakupu. Bridgestone zapewni z kolei serwis dla jednośladów. W planie otwarcia jest również nauka udzielania pierwszej pomocy oraz oznaczanie poziomu cukru i ciśnienia krwi. Będą wspólne poranne ćwiczenia z wykorzystaniem elementów jogi, thai-chi i pilates, a także warsztaty florystyczne.

Książnica Stargardzka to również miejsce wielu ciekawych spotkań autorskich. Pierwsze z nich już 28.09. (czwartek). Gościem będzie Wojciech Jagielski, korespondent wojenny, dziennikarz i autor książek. Dzień później (29.09., piątek) to akcja „Raz, dwa, trzy, czy-ta-My”, czyli ustanawianie stargardzkiego rekordu w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto