MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci nagród prezydenta Stargardu w dziedzinie kultury za rok 2023

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Znamy już nazwiska wybitnych artystów i twórców, którzy w tym roku zostali wyróżnieni nagrodami prezydenta Stargardu. Jolanta Aniszewska, Arkadiusz Brykalski oraz Orkiestra Camerata Stargard znaleźli się wśród uhonorowanych. Razem z nimi nagrody otrzymała Bernadeta Wdzięczna, Krzysztof Rozesłański i Kornelia Sadowska. Wśród wyróżnionych znalazło się także kilka młodych talentów – Antoni Kmiecik, Łucja Szymczykowska, Eryk Kucharski, Jan Onufry Przysiwek oraz Miłosz Krysiak. Wyróżnienie specjalne przypadło również grupie Ekspresja III.

Podczas uroczystej gali nie zabrakło także wyróżnień dla młodych zdolnych, których aż 29 otrzymało stypendia. Łączna suma przyznanych nagród i stypendiów wyniosła 110 000 zł.

Prezydent Stargardu, Rafał Zając, wyraził swoje gratulacje dla laureatów i podziękował całemu środowisku kulturalnemu za ich wkład w rozwój kultury w mieście. Podkreślił, że pracy artystycznej nie można by było właściwie dostrzec i docenić bez aktywnych działań kulturotwórczych, które sprawiają, że Stargard staje się coraz lepszym miejscem do życia. Wzrost zainteresowania mieszkańców wszelkimi formami aktywności kulturalnej to najlepszy dowód na dynamiczny rozwój tego sektora. Gala była również okazją do wręczenia tytułów mecenasa kultury dla firm wspierających kulturę lokalną.

Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Dziękuję także całemu środowisku kulturalnemu w mieście. Praca artystyczna bez aktywnych, szerokich działań nie byłaby widoczna i dostępna dla stargardzian. Dzięki ludziom tworzącym kulturę na naprawdę wysokim poziomie nasze miasto jest coraz lepszym miejscem do życia. Stale poszerzana oferta daje mieszkańcom wszystko na wyciągniecie ręki. Uważam, że już teraz w tej kwestii możemy konkurować z dużymi miastami. Najlepiej świadczy o tym zainteresowanie samych stargardzian, którzy tak licznie przychodzą na koncerty, wystawy, wernisaże, festiwale i inne formy artystycznego wyrazu – mówi prezydent Rafał Zając.

Tegoroczne nagrody zostały rozdzielone w kilku kategoriach, w tym dla młodego artysty, artysty/twórcy, kreatora i ambasadora kultury, a także wydarzenie kulturalne roku oraz okolicznościowe wyróżnienie za całokształt pracy twórczej.

ARTYSTA/TWÓRCA

– autorka książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. W dwutomowej pozycji opowieści mieszkańców przeplatają się z dokumentami i innymi źródłami historycznymi. Pierwsza część rozpoczyna się od podróży po przedwojennym mieście. Drugi tom przenosi czytelników w niewyobrażalnie trudną rzeczywistość tytułowego powojnia. Publikacja od dnia premiery zdobywa uznanie czytelników w Stargardzie i w całym regionie. Za „Zamęt” autorka otrzymała także Nagrodę Literacką „Jantar”.

MŁODY ARTYSTA

– wokalistka od ponad 8 lat rozwija swój talent w Młodzieżowym Domu Kultury. Doskonali się także w Szczecinie i bierze udział w warsztatach wokalnych w całej Polsce. W 2023 roku wystąpiła w programie „Szansa na Sukces Eurovision Junior”. Zdobywczyni licznych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. Uczestniczka koncertów charytatywnych oraz miejskich wydarzeń kulturalnych.

Antoni Kmiecik

– pianista i wokalista, wolontariusz Fundacji OSMuza. Z sukcesami brał udział w ogólnopolskich i międzyregionalnych konkursach dla pianistów. W 2023 roku w Stargardzie wystąpił m.in. na ArtFestiwalu i podczas koncertu Orkiestry Camerata „Grzegorz Konopczyński in memoriam”.

Łucja Szymczykowska

– pianistka, wolontariuszka Fundacji OSMuza. Oprócz gry na fortepianie rozwija także swój talent plastyczny. Działa również na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Występowała m.in. na ArtFestiwalu Junior i podczas miejsko-powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.

Eryk Kucharski

– wszechstronnie uzdolniony muzycznie i plastycznie. Od 7 lat rozwija swoje talenty w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych w Stargardzie i w całym regionie. Zdobywca nagród oraz wyróżnień na festiwalach i konkursach. W 2023 roku brał dział w programie telewizyjnym „The Voice of Poland”.

Jan Onufry Przysiwek

– perkusista, uczestnik warsztatów, konkursów i przesłuchań o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Interesuje się również muzyką rozrywkową i improwizacją. Swoimi występami uświetnia miejskie wydarzenia. Tworzy własne kompozycje i aranżacje.

Miłosz Krysiak

– wokalista z Młodzieżowego Domu Kultury. Śpiewa solo oraz w zespole Rupaki. Utalentowany muzycznie i aktorsko. Uczestnik programu telewizyjnego „The Voice Kids”. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach.

Zespół Ekspresja III

– działa w Młodzieżowym Domu Kultury. W grupie tańczą 22 dziewczynki w wieku od 10 do 13 lat. Swoje umiejętności doskonalą pod okiem Weroniki Żółwińskiej, która tworzy również choreografie. W 2023 roku zespół wielokrotnie zwyciężał w ogólnopolskich konkursach i festiwalach tanecznych.

KREATOR KULTURY

– malarka, wybitna portrecistka. Jej dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Pomysłodawczyni ArtFestiwalu i wystawy promującej polską kulturę i sztukę w Berlinie. Stale współpracuje ze środowiskami artystycznymi i placówkami kulturalnymi w Niemczech.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

– cykl imprez organizowanych w ciągu całego 2023 roku: lutowy koncert karnawałowy, koncert pasyjny, majowy koncert kameralny, Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM i listopadowy koncert prezydencki. Orkiestrę Camerata tworzą muzycy ze Stargardu. Swoje programy przygotowują w oparciu o repertuar orkiestr zawodowych z całego świata.

AMBASADOR KULTURY

Arkadiusz Brykalski

– aktor i wokalista. Występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od 2016 roku jest etatowym aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Zawsze podkreśla związki z rodzinnym miastem. Chętnie bierze także udział w wydarzeniach artystycznych w Stargardzie.

MECENAS KULTURY

HOLSTAR Sp. z o. o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A.

– obie firmy od lat wspierają Stargardzkie Stowarzyszenie Muzyczne „Cantore Gospel”, umożliwiając organizację m.in. bezpłatnych warsztatów dla stargardzian, zakup materiałów i sprzętu oraz zatrudnienie profesjonalnych instruktorów i dyrygentów.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Krzysztof Rozesłański

– od najmłodszych lat związany z muzyką. Jego największą miłością jest jazz i perkusja. Współzałożyciel klubokawiarni GENT. Propagator jazzu w Stargardzie, uczestnik wielu miejskich imprez kulturalnych, współpracuje z zespołami, wokalistami i organizacjami, integrując lokalne środowisko muzyczne i kulturalne.

STYPENDIUM

Alicja Bekierz, Agata Biryłko, Marcel Burchard, Alicja Kieliszek, Natalia Leszczyńska, Magdalena Pawelec, Miriam Estera Socik, Agnieszka Wierzbicka, Blanka Jakszuk, Maria Kanarek, Marta Kanarek, Bartłomiej Kulczycki, Mikołaj Matysik, Hania Mielcarek, Lidia Mazur, Mateusz Śliwa, Adrianna Bąk, Wiktoria Krakowiak, Miłosz Krysiak, Eryk Kucharski, Dominika Lewandowska, Paulina Pryciak, Kornelia Sadowska, Zuzanna Susz, Nikola Szkodlarska, Natalia Szymkowiak, Nailah Vitha, Eryka Wieleba, Natalia Korwin-Piotrowska.

Podczas gali zagrała Orchestra Marini w składzie: Michał Kuczyński (wokal), Grzegorz Myca (I skrzypce), Natalia Haręża (II skrzypce), Maria Bieleninik (altówka), Ireneusz Stawniak (obój/mandolina), Marek Stawniak (akordeon), Patryk Dżaman (gitara/mandolina), Ingo Maciejewski (kontrabas), Marcin Rakowski (instrumenty perkusyjne). Wraz z muzykami wystąpiła także Małgorzata Nowak – wokalistka z Pracowni Wokalnej SCK Celiny Gładysz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto