Nasza Loteria

Letnia Szkoła Prototypowania – wyjątkowy projekt dla nauczycieli i edukatorów Centrum Nauki Kopernik

Materiał informacyjny Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik kojarzy się przede wszystkim z eksperymentowaniem na wystawach oraz pokazami w Planetarium. Tymczasem Kopernik od lat prowadzi projekty dla nauczycieli i edukatorów, pozwalające rozszerzać kompetencje i wspierające dalszy rozwój kariery zawodowej. W tym roku Centrum uzyskało także status jednostki doskonalącej nauczycieli. Uczestnicząc w wydarzeniach Kopernika, można więc otrzymać zaświadczenie uprawniające do uzyskania punktów w rozwoju nauczycielskim. Jednym z takich wydarzeń jest Letnia Szkoła Prototypowania, organizowana w ramach programu „Nauka dla Ciebie”, wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik i Ministra Edukacji i Nauki.

Ostatnia edycja Letniej Szkoły Prototypowania, czyli warsztatów prototypowania pomocy edukacyjnych, odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w dniach 21-25 sierpnia. W wydarzeniu wzięło udział 20 nauczycieli oraz edukatorów z całego kraju. Zajęcia prowadzili: Marta Fikus-Kryńska i Szymon Filipowicz.

Przez pięć dni uczestnicy warsztatów konstruowali eksponaty, ułatwiające uczniom odkrywanie i zrozumienie zjawisk i praw przyrody. Powstało 8 pomocy edukacyjnych: „Liczydło binarne”, „Zostań siatkarzem”, „Gorączka złudzeń”, „Czy trybisz?”, „Płaska kula”, „Pixeloza”, „Znajdź skarb” i „Prostowniki i zginacze”.

Ostatniego dnia LSP wszystkie prototypy trafiły na kilka godzin na wystawy Centrum Nauki Kopernik, gdzie testowali je zwiedzający. Składali i rozkładali bryły, sprawdzali, z czego składa się piksel, badali mechanizm pomocny przy przekształcaniu wzorów i mierzyli się z binarnym systemem zapisu liczb. Testy były ważnym doświadczeniem dla uczestników warsztatów. Zaowocowały wieloma wnioskami dotyczącymi tego, co działało dobrze, a także tego, co jest do poprawy.

Założeniem tygodniowych warsztatów LSP jest rozwijanie przez ich uczestników kompetencji tworzenia pomocy naukowych. Nowe doświadczenia i umiejętności mogą pomóc edukatorom w późniejszej pracy z uczniami – zarówno podczas prowadzenia zajęć tematycznych, jak i wspólnego konstruowania nowych eksponatów w klasie. Udział w LSP to także unikalna szansa poznania metod pracy, którymi posługują się pracownicy Centrum Nauki Kopernik oraz okazja wzajemnej wymiany doświadczeń, rozwijania kreatywności i otwartości na pomysły innych.


Centrum Nauki Kopernik jest jednostką o statusie instytucji doskonalącej nauczycieli, dzięki czemu udział w Letniej Szkole Prototypowania wspiera rozwój własnych kompetencji, takich jak:

  • Projektowanie pomocy edukacyjnych z nastawieniem na odbiorcę
  • Tworzenie pomocy naukowych
  • Metoda szybkiego prototypowania w działaniach edukacyjnych
  • Metody pracy z pomocą naukową
  • Praca w zespole.

Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji Letniej Szkoły Prototypowania i śledzenia ofert Kopernika dla nauczycieli i szkół na stronie: https://www.kopernik.org.pl/edukacja/nauka-dla-ciebie

Letnia Szkoła Prototypowania jest realizowana i finansowana w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Letnia Szkoła Prototypowania – wyjątkowy projekt dla nauczycieli i edukatorów Centrum Nauki Kopernik - Nasze Miasto

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto