Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla osób z autyzmem w Stargardzie. Projekt „Azymut - Samodzielność”

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Niebawem zasoby Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego powiększą się o kolejne mieszkanie wspomagane. Przeznaczone będzie dla osób z zaburzeniami, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Znajdzie się przy ul. Bogusława IV 22/4. STBS przed tygodniem opublikowało ogłoszenie o zamówieniu na jego remont. W ramach programu „Potrzebny Dom” STBS ma już m.in. mieszkania dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze.

- Podpisane zostało porozumienie między województwem zachodniopomorskim i spółką - informuje STBS. - W jego ramach STBS będzie odpowiedzialne za wyłonienie i nadzór nad wykonawcą, który przeprowadzi prace remontowe niezbędne do stworzenia mieszkania wspomaganego w ramach projektu "Azymut - Samodzielność", finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. To projekt partnerski, jego liderem jest województwo zachodniopomorskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Uczestnikami projektu są też województwa lubuskie, wielkopolskie oraz fundacja Synapsis. W tych województwach do projektu przystąpiły gminy, na terenie których mieszka znaczna ilość osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Uczestnikami projektu z województwa zachodniopomorskiego są Stargard, Goleniów i Kołobrzeg.

Miasto Stargard udostępniło do realizacji projektu mieszkanie ze swoich zasobów. Zatrudniony przez województwo architekt opracował projekt dostosowania go do potrzeb osób z ASD.

- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie wyłonił również opiekuna stargardzkiego mieszkania – Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu - dodaje STBS. - KTA jest organizacją, która od wielu lat prowadzi w Stargardzie Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy oraz świetlicę integracyjną i inicjuje różnorodne działania skierowane do osób z autyzmem i zespołem Aspergera, a także do ich rodzin i opiekunów. Jest więc partnerem, który ma doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę odpowiednią do realizacji zadania.

Projekt „Azymut – Samodzielność” skierowany jest przede wszystkim do osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, również do ich rodziców i rodzeństwa, a także kadry pracującej z nimi. Rodziny beneficjentów od ubiegłego roku uczestniczą w szkoleniach wspierania procesu usamodzielnienia ich dorosłego dziecka czy rodzeństwa z ASD.
Skorzystają z programu wytchnieniowego, wsparcia psychologa, doradztwa prawnego oraz grup wsparcia. Kadra mieszkań uczestniczy w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów z fundacji Synapsis.

Jak podkreśla STBS, pilotaż pozwoli na upowszechnienie wypracowanego modelu mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z ASD z usługami wspierającymi, także na sformułowanie wniosków dotyczących jego wdrożenia w kraju, wskazania koniecznych zmian legislacyjnych i źródeł jego finansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto