MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odnawiane pomniki na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zakończyła się inwestycja rewitalizacyjna na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie. W wyniku prac renowacyjnych nowy blask zyskały pomniki żołnierzy francuskich i włoskich, co jest częścią długofalowego projektu konserwacji nekropolii. Prace, które zostały zrealizowane za kwotę niemal 240 000 zł, objęły m.in. dokładne czyszczenie monumentów oraz uzupełnienie brakujących elementów.

Konsul honorowy Włoch, Angelo Rella, wizytując lokalizację, przekazał podziękowania od ambasadora Włoch w Polsce, Luci Franchetti Parda, prezydentowi miasta, Rafałowi Zającowi, za zaangażowanie w prace konserwatorskie.

Pomnik wzniesiony w 1991 r. upamiętnia 26 włoskich jeńców, którzy zginęli w Stalagu II D. Jest ważnym elementem szerzącym pamięć o tych młodych żołnierzach poległych w obronie ojczyzny. Przechowuje ich ducha oraz świadectwo, jakie po sobie pozostawili. W imieniu Państwa Włoskiego i swoim pragnę złożyć wyrazy podziękowania wszystkim, dzięki którym możliwa była odbudowa pomnika, będącego symbolem ofiary poległych w służbie za Ojczyznę. Jest on hołdem ich pamięci, stanowi jednocześnie upomnienie o bardziej sprawiedliwe społeczeństwo – pisze w liście Luca Franchetti Pardo, ambasador Włoch w Polsce.

Pomnik żołnierzy włoskich, który przeszedł kompleksowy remont, służy jako godne upamiętnienie tych, którzy zostali pochowani w stargardzkim cmentarzu wojennym. Elementy ozdobne monumentu po renowacji są znacznie bardziej wyraźne, a wokół obu pomników położono nową nawierzchnię.

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie to największa tego typu nekropolia w regionie, na której spoczywają jeńcy z obu wojen światowych, reprezentujący różne nacje. Prezydent Zając podkreślił, że miasto kontynuować będzie działania na rzecz rewitalizacji cmentarza, co ma znaczenie dla lokalnej tożsamości i pamięci o wojennych zbrodniach.

W ramach wcześniejszych prac konserwatorskich w 2022 roku wyremontowane zostało jedno z miejsc pamięci oraz ogrodzenie, a w 2023 dołożono tablicę informacyjną dostępną w kilku językach.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto