Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osadzeni mają ćwiczenia z użyciem alkogogli. W stargardzkim więzieniu prowadzony jest program edukacyjny „Jestem kierowcą - jestem trzeźwy”

OPRAC.:
Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Fot. por. Michał Kucyrka, ZK Stargard
W Zakładzie Karnym w Stargardzie prowadzone są spotkania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom oraz nadużywaniu alkoholu. Głównym celem programu jest poszerzenie wiedzy osadzonych dotyczącej wpływu alkoholu na sprawność prowadzenia pojazdów oraz ukształtowanie krytycznej postawy wśród skazanych wobec kierowania w stanie nietrzeźwości.

- W Zakładzie Karnym w Stargardzie przebywa duża grupa sprawców wypadków drogowych spowodowanych pod wpływem środków psychoaktywnych - informuje Katarzyna Rączkiewicz. - Kadra penitencjarna prowadzi wobec nich specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

Program edukacyjny „Jestem kierowcą – jestem trzeźwy” realizowany jest na terenie jednostki penitencjarnej dla chętnych więźniów, które zostali skazani na podstawie art. 178 a (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego) lub 244 kodeksu karnego (niestosowanie się do orzeczonych środków karnych - prowadzenia pojazdów).

- W trakcie spotkań osadzeni mają możliwość m. in. prowadzenia dyskusji na forum grupy, wymiany poglądów i spostrzeżeń, zapoznania się z przygotowanymi materiałami filmowymi oraz wykonywania ćwiczeń z użyciem alkogogli - wymienia Katarzyna Rączkiewicz. - Nowe doświadczenia i umiejętności zdobywane przez uczestników w trakcie trwania programu mają działać motywująco i wzbudzać wśród osadzonych potrzebę wprowadzenia zmian względem dotychczasowego postępowania.

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu od wielu lat jest najbardziej przykuwającym uwagę niebezpieczeństwem picia. Alkohol jest jednym z głównych czynników wypadków drogowych. Według szacunków Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, przyczyną co czwartego wypadku śmiertelnego jest alkohol.

Osoba kierująca pojazdem ma największy wpływ na to, jak zachowuje się na drodze, od jej decyzji zależy, w jaki sposób i w jakim stanie psychofizycznym będzie prowadziła pojazd. Większość kierowców często nie potrafi prawidłowo rozpoznawać przyczyn podejmowania przez siebie określonych zachowań, w tym własnej postawy i zachowań wobec alkoholu czy środków odurzających i prowadzenia pojazdów.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto