Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazali co to są mediacje, w teorii i w praktyce [foto, video]

Emila Chanczewska
Dziś, w Zespole Szkół Prywatnych nr 1 w Stargardzie, odbyła się ciekawa konferencja "Masz prawo do mediacji", zorganizowana przez Stowarzyszenie Progress pod patronatem stargardzkiego starosty i komendanta policji. Jej uczestnicy zobaczyli, na czym polega mediacja rówieśnicza oraz rodzinna.

Agnieszka Myszkowska ze Stowarzyszenia Progress wprowadziła w tematykę mediacji rodzinnej, ale także tej w szkole, rówieśniczej. Mówiła czym jest mediacja, kto może pełnić rolę mediatora. Wymieniała jej główne zasady, czyli bezstronność i poufność.

Szczeciński prawnik i radca prawny Tomasz Trzaskowski (który w części praktycznej wcielił się w ojca walczącego o równe prawa w opiece nad dzieckiem z matką - w tej roli psycholog Monika Zbisławska) podkreślał, by mediacji uczyć od małego.

- Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał - mówił. - Ze swej natury jesteśmy nastawieni na konflikt, na walkę do ostatniej kropli krwi. Dlatego od małego trzeba szkolić, że nie trzeba ze wszystkim iść do sądu.

Prawnik podkreślał, że mediatora nie można przesłuchiwać. Mówił, że w przypadku przestępstw przeciwko mieniu, dzięki mediacjom można odstąpić od wymierzenia kary. Sąd, na podstawie protokołu mediacji, może umorzyć sprawę.
- Mediacja jest alternatywą dla sądu w rozwiązywaniu sporów - definiował Tomasz Trzaskowski.

Uczestnicy konferencji obejrzeli krótki filmik z mediacją rówieśniczą. Odpowiednio przygotowany uczeń zażegnał konflikt między dwoma uczennicami.

O działającym w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Punkcie Porad Mediacyjnych, działającym na zasadach wolontariatu, gdzie jest możliwość prowadzenia mediacji także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, mówiła Mariola Łada-Siwiec, która jest zawodowym kuratorem, a od 5 lat także mediatorem.
- Prezes Sądu Rejonowego w Stargardzie Jakub Matkowski jest otwarty na wszelkie działania w zakresie mediacji - przekazała Mariola Łada-Siwiec.

Stargardzki mediator Ireneusz Kieliszak mówił o zmianach zasad mediacji.
- Można ją teraz prowadzić nie miesiąc, ale trzy miesiące, a od Nowego Roku na każdym etapie postępowania można będzie wprowadzić mediację - mówił. - Strona, która odmówi udziału w mediacji, poniesie tego koszty finansowe.

Pokazał symulację mediacji rodzinnej między skonfliktowanymi rodzicami 3,5-letniego dziecka, którzy musieli porozumieć się co do podziału obowiązków opieki nad nim. Wypadła bardzo przekonująco!

- Może ktoś z państwa zdecyduje się na udział w mediacji, być może potrzebuje jej ktoś z bliskich? - zachęcała na koniec Agnieszka Myszkowska.

Konferencja zorganizowana została z okazji obchodów Międzynarodowych Dni Mediacji 2015. Poprowadził ją z Agnieszką Myszkowską podkom. Łukasz Famulski z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Uczestnicy po zakończeniu dostali certyfikaty.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto