MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stargardzianie w niebieskim marszu na rzecz wsparcia osób z autyzmem

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Raz do roku, ulice Stargardu ożywiają dzięki jednemu wszechobecnemu kolorowi - niebieskiemu, będącemu symbolem solidarności z osobami w spektrum autyzmu. Kwiecień, uznawany za Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, stanowi doskonałą okazję do propagowania świadomości i edukacji na temat zaburzeń neurorozwojowych wśród społeczności lokalnej.

Tegoroczna edycja marszu przyciągnęła rekordową liczbę osób – 800 uczestników zdecydowało się wspierać tę ważną inicjatywę. Pochód miał również na celu podkreślić istotne aspekty związane z integracją społeczną osób w spektrum autyzmu i prezentować ich wyjątkowe talenty i umiejętności. Co roku prezydent miasta Rafał Zając podkreśla znaczenie akceptacji i rozwoju możliwości osób z niepełnosprawnościami, a wpływ na lokalną społeczność osób autystycznych jest nie do przecenienia.

Każdy człowiek jest wartościowy i każdy ma coś do zaoferowania. Prawdziwy tłum na marszu to powód do ogromnej radości. Wspieramy osoby w spektrum autyzmu, a także wszystkich ludzi z niepełnosprawnościami, ich terapeutów, opiekunów, rodziców i przyjaciół. Chcemy im pomagać, ale przede wszystkim rozumieć sposób, w jaki patrzą na świat. To osoby o ogromnym potencjale, wielu umiejętnościach i talentach, którymi wzbogacają naszą lokalną społeczność. Bardzo ważne, żeby czuły się u nas doceniane i miały możliwości szerokiego rozwoju – mówi prezydent Rafał Zając.

Niezwykły pochód włączył w swoje szeregi zarówno dzieci z miejscowych przedszkoli, jak i uczniów szkół, dorosłych oraz seniorów, którzy wspólnie przeszli ulicami miasta aż do Teatru Letniego, gdzie zgodnie z tradycją odbyło się "ciche wydarzenie". Inicjatywa ta podkreśla potrzebę tworzenia przestrzeni przyjaznych i komfortowych dla osób z autyzmem, poprzez ograniczenie nadmiaru bodźców.

Coroczne marsze są jedną z wielu aktywności Krajowego Towarzystwa Autyzmu, które działa nieprzerwanie dla poprawy jakości życia osób spektrum oraz ich rodzin. Organizacja ta prowadzi także Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Stargardzie, gdzie odbywa się profesjonalna terapia i gdzie młodzież ma możliwość uczestniczenia w edukacyjnych i wychowawczych zajęciach. Inne inicjatywy to m.in. mieszkanie wspomagane, mające na celu naukę samodzielności dla dorosłych osób z autyzmem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto