MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Chrztu Polski uczczone w Stargardzie. Kwiaty pod pomnikiem Stargardzianie Ojczyźnie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W dniu 14 kwietnia władze samorządowe Stargardu oddały hołd jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, obchodząc Święto Chrztu Polski. To wyjątkowe święto państwowe obchodzone jest w naszym kraju od niedawna bo od roku 2019, ale symbolizuje ono znaczące wydarzenie, które miało miejsce w drugiej połowie X wieku.

Historycy ustalili, iż data 14 kwietnia 966 roku jest prawdopodobnym momentem, w którym Mieszko I dokonał decydującego kroku ku zachodniej cywilizacji przyjmując chrześcijaństwo. Dzień ten rozpoczął proces chrystianizacji Polski, mający kluczowe znaczenie dla kształtowania się państwowości polskiej.

Uroczystości w Stargardzie odbyły się pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”, gdzie złożone zostały symboliczne, biało-czerwone kwiaty. Te gesty pamięci i szacunku wobec przodków pokazują, jak znacząca jest kontynuacja tradycji i przypominanie sobie naszej narodowej historii.

Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi informacjami nt. chrztu Polski oraz jego konsekwencji dla dziejów kraju, mogą zgłębić temat dzięki opracowaniu Małgorzaty Gryciuk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Cały tekst znajduje się poniżej.

Święto Chrztu Polski

Chrzest Polski, a tym samym chrzest Mieszka I, to wydarzenie o fundamentalnym znaczeniu dl a historii naszego kraju i kształtowania się państwa polskiego. Współcześnie pozostaje jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce.

Rocznica Chrztu Polski przypada na 14 kwietnia, gdyż to prawdopodobnie wtedy, w 966 roku, książę Mieszko I zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa. Chociaż data tego wydarzenia jest powszechnie znana i przyjmowana, ze względu na występujące w średniowiecznych źródłach różnice, nie jest datą pewną. Podobnie jest z miejscem, w którym odbyło się przyjęcie Chrztu. Zdaniem wielu badaczy była to wyspa na Ostrowie Lednickim. Na inne, potencjalne miejsca tego wydarzenia wskazuje się także: ówczesną stolicę Polski – Gniezno, Poznań, a nawet Pragę, z której pochodziła małżonka Mieszka I, Dobrawa. Philip Steele – amerykański historyk i autor książki „Nawrócenie i chrzest Mieszka I”, stwierdził, że władca wybrał wspomnianą wyspę jako miejsce, z dala od ówczesnej stolicy, by zminimalizować ryzyko buntu poddanych, którzy mogli być niezadowoleni ze zmiany religii. Wyspa na jeziorze Lednica była także miejscem jednego z najważniejszych grodów państwa Polan. Za tezą, iż to właśnie tam odbył się Chrzest Polski przemawia również fakt odnalezienia w tym miejscu kaplicy z pozostałościami zagłębień, które pełnić mogły funkcję baptysterium i pochodzą z czasów Mieszka I.

Najprawdopodobniej uzyskanie w pełni potwierdzonych informacji, co do czasu i miejsca przyjęcia przez Mieszka I Chrztu, już nigdy nie będzie możliwe. Nie umniejsza to jednak ważności temu wydarzeniu, które na zawsze odmieniło dzieje Polski. Umożliwiło bowiem integrację Polski z Europą chrześcijańską i otworzyło drogę do uzyskania międzynarodowego uznania i wsparcia. Chrzest umacniał władzę księcia i wpływał na transformację społeczeństwa, narzucając nowe wzorce moralne i społeczne. Ponadto, chrześcijaństwo przyczyniło się do rozbudowy infrastruktury sakralnej i edukacyjnej, co z kolei miało wpływ na rozwój kultury i cywilizacji polskiej. Rocznica Chrztu Polski jest zatem momentem do wspólnego świętowania pamięci o przeszłości i zobowiązania do kontynuowania dziedzictwa Mieszka I w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto