Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie Eko-Pracowni z dobrą energią w Chlebówku

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
od 16 lat
Dzięki 75 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Chlebówku w gminie Stara Dąbrowa mają nowoczesną eko-pracownię, przybliżającą odnawialne źródła energii. Nowe miejsce – w towarzystwie Posła Michała Jacha, Wójt Sylwii Kalmus-Samsel i uczniów otworzył Prezes Funduszu – Marek Subocz.

Hydrocar, mural o tematyce OZE, symulator obiegu wody w przyrodzie, turbina wiatrowo – słoneczna, nowe ławki i krzesełka to wyposażenie ekopracowni w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Chlebówku, które dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Uczniowie w praktyczny sposób dowiedzą się, jak ze słońca, wiatru, ciepła z głębi ziemi i biomasy może powstawać energia do ogrzania i zasilania domów. W eko-pracowni – oprócz nowych ławek i biurek – są między innymi mikroskopy, modele: turbiny wiatrowej, obiegu wody i ogniwa wodorowego, zestaw przedstawiający działanie energii słonecznej, zegar z baterią owocową czy przyrządy do badania jakości powietrza – wymienia Marek Subocz – Prezes WFOŚiGW w Szczecinie. Koszt nowej pracowni to prawie 83 tys. zł, w tym 75 tys. zł dotacji dla gminy Stara Dąbrowa.

W ramach otrzymanej dotacji pracownia została wyremontowana i wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Na ścianach pojawiła się mural o tematyce odnawialnyc źródeł energii oraz podświetlana mapa świata. Podczas uroczystości uczniowie klasy I zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. Do występu przygotowali ich wychowawcy klas Izabela Saków oraz Izabela Wyporska. Następnie wspólnie z dyrektorem placówki Beata Panek uroczyście otworzono ekopracownię z dobrą energią. W następnym punkcie spotkania uczniowie zaprezentowali zakupiony sprzęt i pomoce dydaktyczne. Po uroczystej prezentacji wszyscy udali się na przedstawienie przygotowane przez nauczyciela języka polskiego Agnieszkę Bury. Po przedstawieniu odbyła się krótka prelekcja o odnawialnych źródłach energii poprowadzona przez Adama Stadnika. Młodsze klasy z kolei skorzystały z animacji przygotowanych przez pracowników Centrum Kultury i Rekreacji w Starej Dąbrowie. Następnie odbyła się prezentacja filmu w kinie rowerowym napędzanym energią elektryczną. Poczęstunek na tę okazję przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Chlebowie, które włączyło się w organizację Festiwalu Dobrej Energii jako partner przedsięwzięcia. Spółdzielnia Socjalna „Pod Dębami” zadbała o przygotowanie terenu pod wydarzenie, a także oferowała wsparcie techniczne przy montażu zakupionego sprzętu.

Korzystanie z nowoczesnej ekopracowni pozwoli na przeprowadzanie zajęć w sposób efektywny i atrakcyjny dla uczniów, z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy i zwiększy świadomość uczniów w zakresie ekologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto