Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroki powiatu choszczeńskiego. Wieś Rybaki w obiektywie Jana Balewskiego ze Stargardu

Jan Balewski
A tak było pięknie latem - pokazuje Jan Balewski ze Stargardu, którego umiłowanie do aktywnego spędzania czasu na zwiedzaniu i fotografowaniu jest już na naszym portalu dobrze znane. Tym razem kilka kadrów z miejscowości Rybaki, leżącej w gminie Recz, w powiecie choszczeńskim.

Rybaki - wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim.
Gród w Rybakach nad Iną został wzniesiony wcześnie, bo już ok. poł. VII wieku. Aby strzec linii obronnej na Inie w IX - X wieku na tym odcinku rzeki funkcjonowało 6 grodów: w Rybakach, trzy grody w Reczu i po jednym w Pomieniu i Sławęcinie.

Przypuszczalnie w XIII wieku w okresie kolonizacji niemieckiej powstała wieś Rybaki, wymieniana w 1337 r. . Należała wówczas do rycerskiego rodu von Zehdenów spod Recza, być może w owym okresie istniał we wsi kamienny kościół. Kolejnymi właścicielami wsi był ród von Günstenberg (1601 - 1745), a w 1690 r., jeszcze jako właściciela wymienia się Hansa R. von Arnswalde. W 1. poł. XVIII wieku Rybaki wielokrotnie zmieniały właścicieli, aż do 1760 r., kiedy nabył je Hans A. von Blumenthal – właściciel Sokolińca. Za jego życia w 1756 r. dobra w Sokolińcu i Sicku poddano alodyfikacji. W 1783 r. majątek w Rybakach nabył Ewald F. von Wedel, a w 1812 mieszczanin – niejaki Hoffmüller.

Zabudowa gospodarcza usytuowana była na wysokim, zachodnim brzegu Iny, park ukształtowano na stromej skarpie i w dolinie rzeki. Najprawdopodobniej nastąpiło to w 2. poł. XVIII w. Już w 1784 r. potwierdzono istnienie młyna wodnego na Inie, który funkcjonował od maja do listopada. Młyn posiadał dwa koła, jeden kanał, dwa złożenia kamieni.

Wymienia się także młynarza Augusta Neumanna. Młyn funkcjonował do końca lat 80. XX wieku. Młyn ten modernizowaliśmy z kolegą na pewno znacznie później niż ta informacja z Wikipedii. Obecnie młyn nie działa, jest w rękach prywatnych. Do 1945 r. dzieje majątku w Rybakach związane były z właścicielami majątku w Sokolińcu. Podczas II wojny światowej w lutym i marcu 1945 r. w Suliborku przebiegała linia frontu. Obie miejscowości w tym czasie wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk.

Zniszczeniu uległ kościół, większość zabudowy chłopskiej i folwarcznej, w tym także pałac. Po II wojnie dobra upaństwowiono, następnie utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, wzniesiono nowe budynki gospodarcze i bloki mieszkalne. Po ich rozwiązaniu w zasobach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
INFORMACJE: pl.Wikipedia.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto