Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie tradycji kolejnictwa przez darowizny PKP PLK S.A. ZSB-T w Stargardzie otrzymał element pochodzący z przebudowy Stacja Stargard

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Koszalińska Kolej Wąskotorowa i Żuławska Kolei Dojazdowa otrzymały od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy, które pozwolą utrzymać dobry stan torów zabytkowej kolei. Niewykorzystywany sprzęt i elementy linii kolejowych powiększy kolekcje w Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze oraz będą pomocą edukacyjną dla uczniów w Stargardzie.

Zarządca infrastruktury od lat wspiera instytucje i organizacje angażujące się w ochronę dziedzictwa techniki kolejowej.
Nieużywane elementy infrastruktury zyskują nowe zastosowanie. Dzięki wsparciu zarządcy infrastruktury możliwe jest prowadzenie rekreacyjnych przejazdów wąskotorówką. Niewykorzystywany sprzęt i urządzenia są także atrakcją wielu ekspozycji i źródło informacji o historii kolei. Darowizny od PLK SA to także wsparcie dla szkół. Pozwalają uczniom kolejowych kierunków lepiej przygotować do zawodu.

Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie otrzymał od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. element pochodzący z przebudowy linii 351 Stacja Stargard w ramach prac inwestycyjnych o łącznej wartości 24 tys. zł. Darowizna w postaci kompletnego rozjazdu kolejowego wzbogaci szkolne zasoby dydaktyczne i pomoże uczniom w przygotowaniu do zawodu.

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 120 razy darowizny instytucjom, które promują i dbają o historię kolei. W 2023 „wysłużony” sprzęt kolejowy został przekazany również szkołom m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Zespołowi Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie oraz Zespołowi Budowlano-Technicznemu w Stargardzie.

Darowizny od PLK SA mają nie tylko znaczenie praktyczne, ale również edukacyjne i turystyczne, wspierając krajoznawczą działalność lokalnych atrakcji. Ponadto, dzięki tym działaniom uczniowie kształcący się w zawodach kolejowych uzyskują możliwość lepszego przygotowania do przyszłej pracy, mając dostęp do oryginalnych elementów infrastruktury. Zarządca infrastruktury kolejowej już od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony narodowego dziedzictwa kolejowego, podkreślając wagę historii oraz roli kolei w rozwoju gospodarczym i społecznym kraju.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto