Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się finał Polskiej Stolicy Recyklingu. Stargard z szansą na zaszczytny tytuł

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja - Edukacja - Środowisko, poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu. O tytuł i statuetkę wykonaną z recyklingu elektrycznych śmieci walczy również Stargard. W czasie wydarzenia nagrody odbiorą również instytucje miejskie. O główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych rywalizowało 3 szkoły oraz instytucje z Stargardu.

W kategorii Miast zwycięzcą zostanie to miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca.

Szacuje się, że w naszych domach chomikujemy około 20 milionów sztuk elektroodpadów, głównie telefonów komórkowych. Zadanie Miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zwycięskie Miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza.

Nadaj rzeczom nowe story – stargardzkie instytucje w grze

Równocześnie, w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów.

W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących. Przedmioty niespełniające norm - do profesjonalnych zakładów przetwarzania, co umożliwia maksymalny odzysk surowców. Przy pomocy naszej usługi, każdy może odesłać niepotrzebny sprzęt elektroniczny, odzież, obuwie, zabawki czy książki. W ubiegłym roku Polacy nadali takich przesyłek dziesiątki tysięcy. – powiedział Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

Łączna pula nagród wyniesie 150 tysięcy złotych. Szansę na nagrodę mają również Szkoły i instytucje ze Stargardu, których społeczność zaangażowała się w program Polska Stolica Recyklingu nadając EKOzwroty.

Już teraz gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz lokalnej społeczności, którzy włączyli się w akcję EKOzwrotów. Nadając rzeczom drugie życie, pomagamy sobie oraz środowisku naturalnemu. Część przedmiotów trafi na cele charytatywne – dodaje Rodkiewicz.

Kaucja, edukacja, środowisko

Kongres Miast i Biznesu zgromadzi włodarzy miast, przedstawicieli samorządów lokalnych, ekspertów z dziedziny ESG, green city, edukacji ekologicznej oraz systemu kaucyjnego.

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem Polskiej Stolicy Recyklingu i wspierać wydarzenie naszym doświadczeniami. Współpracując już z blisko 60 miastami w całej Polsce wiemy, jak ważna jest rozmowa i wymiana doświadczeń ze wszystkimi grupami odbiorców. To właśnie dzięki takim dyskusjom z sukcesem rozwijamy nasz Program InPost Green City oraz realizujemy cele zrównoważonego rozwoju Grupy InPost wśród społeczności lokalnych – powiedziała Marta Zalewska, Dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

W czasie wydarzenia ponad pół tysiąca Uczestników będzie miało okazje wysłuchać kilkunastu prelekcji i debat. Kongres będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk samorządów lokalnych w kontekście edukacji ekologicznej, gospodarki obiegu zamkniętego i budowania „smart community”.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto