Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budimex S.A. wygrywa przetargi na kluczowe odcinki drogi S10 Stargard – Piła

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Oferty Budimeksu na 5 kluczowych odcinków drogi ekspresowej S10 Stargard– Piła zostały uznane za najkorzystniejsze przez zamawiającego: Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie. Łączna długość tych odcinków wyniesie 74 kilometry, co stanowi ponad 70% długości nowej trasy ekspresowej ze Stargardu do Piły. Inwestycja będzie realizowana w formule Projektuj i Buduj.

W ramach strategicznych inwestycji drogowych w Polsce, nowa droga ekspresowa S10 stanowić będzie istotny element sieci komunikacyjnej łączącej północ z południem kraju. Odcinek Stargard – Piła, zakończony węzłem Piła Północ, gdzie dojdzie do połączenia z trasą S11, ma znacząco przyczynić się do poprawy przepustowości i bezpieczeństwa na trasie Szczecin – Warszawa.

Zgodnie z wydaną w lipcu ubiegłego roku decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, trasa będzie mieć około 410 kilometrów długości i przebiegać na południe od obecnej DK10, omijając miejscowości takie jak Suchań, Recz czy Kalisz Pomorski. Jedną z głównych zalet przyszłej S10 będzie jej dwujezdniowa konstrukcja z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, co znacząco zwiększy komfort i szybkość podróży.

Na całej długości trasy planowana jest budowa jedenastu węzłów drogowych, które ułatwią dostęp do sąsiednich aglomeracji oraz pięciu par Miejsc Obsługi Podróżnych, zapewniając odpowiednie warunki dla odpoczynku kierowców. Planowana jest także budowa dwóch Obwodów Utrzymania Drogi, co zwiększy efektywność utrzymania trasy w dobrym stanie.

Nowa droga ekspresowa będzie również kluczowym elementem w kształtowaniu alternatywnego szlaku transportowego na północ od autostrady A2, łączącego regiony Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę i Kujawy po centralną część kraju. Spodziewany wzrost atrakcyjności komunikacyjnej może przyczynić się do dynamicznego rozwoju gospodarczego obszarów położonych wzdłuż trasy S10.

Całkowita realizacja projektu drogi S10 została zapisana w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych z perspektywą zakończenia inwestycji do roku 2030. Prace nad nową trasą są odpowiedzią na narastające potrzeby komunikacyjne oraz częścią szerszego planu modernizacji infrastruktury drogowej w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budimex S.A. wygrywa przetargi na kluczowe odcinki drogi S10 Stargard – Piła - Stargard Nasze Miasto

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto