Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Stargardu 2017. Wspomnienie z historycznej krainy Gryfa [zdjęcia]

Tadeusz Surma
W ostatni weekend czerwca, 24 i 25 czerwca 2017, po raz czwarty w Stargardzie odbył się Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Tradycyjnie już, Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprosiło stargardzian do wspólnego świętowania Dni Stargardu w formie uroczystych obchodów 399. rocznicy wybuchu wojny trzydziestoletniej. Był to okres bardzo ważny w historii miasta, moment, który warto przypominać jego mieszkańcom w formie żywej lekcji historii.

Zaproszone grupy rekonstrukcyjne, m.in. czeska Zemska Hotovost pod wodzą Jiri’ego Loudy, pokazały, jak przebiegały ówcześnie potyczki pomiędzy wojskami szwedzkimi i siłami cesarskimi, które w XVII wieku walczyły o nasze miasto. Wielka bitwa w parku Jagiellońskim zobrazowała choć w części, jak krwawe żniwo zebrała wojna, a huk armat trzęsący starymi murami, uświadomił skalę zniszczeń, jakie wtedy miały miejsce.

Liczne pokazy w wykonaniu rekonstruktorów, taniec, kuchnia polowa, opatrywanie ran, do których zapraszani byli mieszkańcy, również były okazją do przybliżenia realiów XVII wieku. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w pląsach przy muzyce z epoki, skosztować jabłek w cynamonie prosto z ogniska czy przymierzyć się do muszkietu.

Kulminacją drugiego dnia była parada, poprzedzona formowaniem pułków. Wojska idąc wzdłuż murów obronnych, stoczyły bój o Basteję, Szwedzi zdobywali mur obronny, przejęli Bramę Pyrzycką zawieszając tam swój sztandar, a w wyniku krwawej walki przy Baszcie Morze Czerwone ostatecznie pokonali cesarskich, przejmując miasto Stargard.

W chwilach wytchnienia pomiędzy inscenizacjami, nasi goście mogli posilić się na jednym z 40 stoisk gastronomicznych, oferujących przeróżne potrawy i wyroby regionalne. Można było także nabyć zabawki, antyki, różnorodne rękodzieło i inne towary lokalnych rzemieślników i kupców.

Dzieci i dorośli bardzo chętnie brali udział w zajęciach organizowanych przez edukatorów w Miasteczku Edukacyjnym. Panny wykonywały przepiękne wianki z żywych kwiatów, które w sobotę rzucały do Iny, młodzi adepci archeologii szukali w piasku skarbów i artefaktów, można było także wcielić się w rzemieślnika i ukręcić gruby sznur konopny na zrekonstruowanej powroźnicy.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się wystawa stała w Bastei, gdzie można było uzupełnić swoją wiedzę o historii Stargardu. W ramach „Zwiedzania za złotówkę” przez korytarze muzeum przeszło 1200 osób!

W sumie, przez dwa dni, Festyn Historyczny „W krainie Gryfa” odwiedziło ponad 6000 osób!

A już teraz zapraszamy na przyszły rok, kiedy to będziemy obchodzić jubileusz 400. lat wybuchu wojny… Będzie się działo!

MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE W STARGARDZIE

Wideo (ech)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto