Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Marianowem nie będzie już dwóch Trąbek, tylko jedne! Tak zdecydowali mieszkańcy w ankietach

Emila Chanczewska
Gmina Marianowo poinformowała, że przeprowadzone zostały konsultacje społeczne w sprawie zniesienia nazwy miejscowości Trąbki Małe. Większość głosujących była za tym, by nie było już dwóch miejscowości: Trąbki i Trąbki Małe, tylko jedna - po prostu Trąbki. Teraz wszystko w rękach radnych gminnych, a następnie premiera.

- Konsultacje przeprowadzono w formie ankietyzacji - informuje gmina Marianowo. - Komisja konsultacyjna wydała 65 kart, z czego z urny wyjęto 62 ankiety. Spośród oddanych głosów za głosowało 53 osoby, przeciwnych było 7 osób i 2 osoby wstrzymały się. Mając na względzie wyniki konsultacji wójt gminy przygotuje projekt wniosek do Prezesa Rady Ministrów o zniesienie nazw miejscowości Trąbki i Trąbki Małe i utworzenie jednej miejscowości o nazwie Trąbki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek podlega przyjęciu przez Radę Gminy Marianowo.

Obecnie Trąbki, to miejscowość z osadą Trąbki Małe położona około 2,5 km na północny - zachód od Marianowa, w pobliżu rzeki Krępy.
Przez wieś prowadzi linia kolejowa relacji Stargard - Koszalin.

Dokładna data powstania miejscowości nie jest znana. Do drugiej połowy XVIII wieku była ona w posiadaniu rodziny Runge, następnie do 1944 roku przechodziła przez ręce sześciu kolejnych właścicieli. Od 1945 roku większość miejscowości stanowiła własność PGR-u. Swój rozwój Trąbki zawdzięczają uruchomieniu linii kolejowej w roku 1859 roku i uruchomieniu pod koniec XIX wieku linii wąskotorowej ze Stargardu przez Starą Dąbrowę i Marianowo do Dobrzan i Ińska. Zwiększone nasilenie ruchu spowodowało konieczność rozbudowy dworca, którą przeprowadzono około 1910 roku w stylu neobarokowym.

W Trąbkach wznosi się pałac w stylu neobarokowym z drugiej połowy XIX wieku (obecnie własność prywatna). Od strony drogi przed dworem usytuowany jest reprezentacyjny dziedziniec. Za dworem jest niewielki park, obecnie w znacznym stopniu zniszczony. Dwa dziedzińce gospodarcze z zabudowaniami z początku XX wieku położone są nieopodal pałacu, wzdłuż wiejskiej drogi. Przy przejeździe kolejowym znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy. Największym zakładem w miejscowości jest cegielnia.
INFORMACJE: www.marianowo.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto