Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara Dąbrowa zaprasza na Dożynki Gminne "Pod dębami" w Łęczynie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
od 16 lat
Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. W tym roku uroczystość dożynkowa w gminie Stara Dąbrowa odbędzie się 26 sierpnia na boisku w Łęczynie od godziny 15:00.

Tegoroczna impreza jest w duchu podtrzymania tradycji i kultury regionu, pokazana zostanie łączność i przynależność kultury ludowej do kultury narodowej. Dożynki rozpocznie uroczysty korowód dożynkowy oraz msza święta wraz z tradycją łamania chleba. Podczas święta rolników nie zabraknie konkursów! W trakcie dożynek poznamy zwycięzców na najpiękniejszą koronę dożynkową, kiszenia kapusty oraz dojenia krowy a także konkursu „Dąbrowskie danie” - skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy.

Zadaniem jest przedstawienie swojego pomysłu na danie lokalne, przygotowane z lokalnych bio produktów. Celem konkursu jest prezentacja kuchni lokalnej i tradycyjnej województwa zachodniopomorskiego, aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich, wymiana doświadczeń kulinarnych i przepisów na potrawy tradycyjne i regionalne, budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnych a także identyfikacja lokalnego dziedzictwa kulinarnego, które może służyć do zbudowania produktu lokalnego i marki lokalnej. Dla każdego coś się znajdzie. Również dla mieszkańców sołectw naszej gminy kierujemy konkurs na najlepszy wypiek czasów PRL.

W tym roku, w imieniu zespołu Żywej historii - edukacji historycznej zapraszamy tym bardziej na dożynki gminne podczas których będziecie mogli doświadczyć życia w wiosce edukacyjno- historycznej w klimacie PRL-u. Czasy niezbyt odległe, trudne, ale przez dużą część osób je pamiętających wspominane z nostalgią- tak wspomina się czasy młodości, nawet gdy były trudne. Trudno osobom młodszym zrozumieć ten okres historyczny, liczne absurdy
i sposób życia. Organizowane przez nas wydarzenie przybliża ten okres z historii naszego kraju i pozwoli go zrozumieć. Czym były kartki na żywność? Czy można było pojechać na wakacje tak beztrosko jak dziś? Na te i inne pytania uczestnicy otrzymają odpowiedź podczas imprezy, poznając realia epoki, zapoznając się z przedmiotami codziennego użytku. Na dzieci będą czekały dmuchane zamki, elektryczna kolejka, malowanie twarzy czy zabawy z animatorem to tylko mała część tego co przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych mieszkańców. Będzie wiele niespodzianek!

Część artystyczna rozpocznie się od godz. 17:30. W koncercie „PRL” czyli Piosenki Raczej Lubiane „ wystąpi Teatr Rozmaitości , z kolei w tańcu zaprezentują się Seniority z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Stargardu. Nie zabraknie również Kabaretu KaŁaMasz, który przedstawi na dalsze losy słynnej ławeczki w serialu” Ranczo”. Grupę tworzą Bogdan Kalus i Sylwester Maciejewski, czyli serialowi Hadziuk i Solejuk, a także Jacek Łapot oraz Dariusz Szweda, Kompozytor, pianista i aranżer.

Podczas tegorocznych Dożynek Pod Dębami będziemy mogli bliżej poznać aktorów i pośmiać się z przedstawionych skeczy. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarz disco polo MARKUS P. Zgodnie z rodzącą się nową tradycją wystąpi na scenie również piosenkarz coverowy Tomasz Pluta. Nie zabraknie Kół Gospodyń Wiejskich, które z pewnością przygotują lokalne specjały. Ponadto będzie można zobaczyć pokaz sprzętu rolniczego używanego podczas pracy w PGR-ach, wziąć udział w warsztatach, przebrać się w stroje które kiedyś nosili nasi dziadkowie, otrzymać przepustkę z biura paszportowego, spotkać milicjanta, wygrać w konkursach kartki żywnościowe do zrealizowanie u jednych z Kół Gospodyń Wiejskich.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Urzędem Gminy, Centrum Kultury i Rekreacji w Starej Dąbrowie oraz firmą ROLPOL SP. Z. O.O. Inicjatywa szlachetna, łącząca różne instytucje i firmy w Gminie Stara Dąbrowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto