Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard solidarny z Ukrainą: Nawiązanie współpracy z Konotopem

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od wybuchu konfliktu na terytorium Ukrainy, społeczność powiatu stargardzkiego nieustannie angażuje się w pomoc dla osób dotkniętych wojną. Pomoc kierowana jest zarówno przez indywidualne inicjatywy mieszkańców, jak i przez zorganizowane grupy takie jak stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce, a także instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i władze samorządowe.

Ostania sesja Rady Miejskiej Stargardu była świadkiem rozwinięcia współpracy międzynarodowej o nowy rozdział. Podjęto głosowanie w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy miastem Stargard a ukraińskim miastem Konotop, usytuowanym w północno-wschodniej części kraju. Decyzja radnych była jednomyślna i otwiera drogę dla przyszłych projektów oraz wsparcia humanitarnego.

Nawiązujemy partnerstwo z miastem-bohaterem, które znalazło się na pierwszej linii frontu i które z wielu względów jest podobne do Stargardu. Nasza pomoc dotrze przede wszystkim do najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży. Chcemy wesprzeć konkretnych mieszkańców Konotopu w radzeniu sobie z niewiarygodnie trudną rzeczywistością, w której przyszło im żyć już od prawie 2 lat. Jednocześnie podzielimy się także naszym doświadczeniem w budowaniu nowoczesnych standardów demokracji – mówi prezydent Rafał Zając.

W trakcie sesji honorowymi gośćmi byli mer Konotopu, Artem Semenikhin oraz przedstawiciele jego władz. Wymiana doświadczeń i planowanie konkretnej współpracy są następnymi krokami po pozytywnym wyniku głosowania. Wsparcie Stargardu dla Ukrainy ma charakter wielowymiarowy i obejmuje zarówno pomoc materialną, jak i wymianę kulturową oraz edukacyjną.

Konotop znajduje się w pobliżu granicy z Rosją. Przed wojną mieszkało tam prawie 90 000 ludzi. Po prawie 2 latach konfliktu miasto liczy około 62 000 osób. W 2022 roku Konotop przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją rosyjską. Do dzisiaj mieszkańcy odczuwają skutki tamtych wydarzeń. Wiele domów i budynków użyteczności publicznej zostało zniszczonych. Uszkodzone są również drogi i infrastruktura gospodarki komunalnej. Do tego Konotop mierzy się z koniecznością rozminowania terenu.

Stargard ma już 4 miasta partnerskie. Są to niemieckie: Stralsund i Elmshorn oraz Saldus (Łotwa) i Wijchen (Holandia). W najbliższym czasie dołączy do nich ukraiński Konotop.

Zdjęcia: UM w Stargardzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto