Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W obiektywie Jana Balewskiego: W Witkowie zabytki obracają się w ruinę. ZDJĘCIA

Jan Balewski
Jan i Leokadia Balewscy mają za sobą kolejną, niedaleką tym razem, wyprawę za miasto. Odwiedzili ostatnio podstargardzkie Witkowo Drugie, gdzie zwiedzali kościół filialny pw. MB Różańcowej. Oglądali także zabytkowe obiekty, które mieszkańcy próbowali ratować od zagłady, niestety nikt im nie pomógł. Zapraszamy do fotogalerii!

- W Witkowie jest sporo ładnych i ciekawych starych zabudowań, ale niestety wymagających nakładów pieniężnych na ich renowację - podkreśla autor fotoreportażu Jan Balewski ze Stargardu. - W czasie rozmowy z mieszkańcami dowiedziałem się, że część mieszkańców zamierzała to zrobić, ale żadna instytucja nie udzieliła pomocy, a z zabytkowych budynków sypie się gruz. Widać to np. na zdjęciu budynku gospodarczego z 1822 roku. Szkoda i przykro!

Witkowo to stara wieś w gminie Stargard, w powiecie stargardzkim, województwie zachodniopomorskim, położona nad Małą Iną w odległości około 3 km na południe od Stargardu. W 1229 roku otrzymali ją joannici jako jedną z dwunastu wsi nadanych zakonowi, położonych w okolicach Stargardu. W 1769 roku ostatni mistrz zakonu założył we wsi folwark, lecz ziemia była oddana w dzierżawę. W 1939 roku w Witkowie było dwanaście gospodarstw chłopskich o areale od21 do 107 ha.

Wieś wytyczona jest z zachodu na wschód w kształcie owalnicy z posadowionym pośrodku gotyckim kościołem, zbudowanym z kamieni i cegły w końcu XV wieku. od zachodu wznosi się masywna wieża na podstawie czworoboku, w części górnej dekorowana ostrołukowymi blendami, zwieńczona ośmiobocznym hełmem krytym blachą.

Szczyt wschodni ozdobiony sterczynami; na środkowej sterczynie umieszczono żelazny krzyż joannicki z datą 1662. W murze cmentarnym otaczającym kościół dwie bramki z okresu budowy kościoła.

We wnętrzu drewniany ołtarz (fragment ołtarza ambonowego) w predeli malowidło olejne „Ostatnia wieczerza” i w środku współczesna rzeźba Matki Boskiej. Ławki i empora organowa z XVIII wieku. W posadzce płyta nagrobna poświęcona zmarłemu w 1751 roku pastorowi kościoła Christianowi Lupke i jego małżonce.
Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej został poświęcony 19 lipca 1945 roku.

Grupa pierwszych osadników, którzy w 1945 roku osiedli w Witkowie, przybyła w ramach repatriacji z miejscowości Naliboki k. Nowogródka (obecnie Białoruś).
INFORMACJE: pl.Wikipedia.org

Koszewko na zdjęciach. Przyroda i architektura. Jezioro Mied...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto