Pod tym linkiem zobacz Mobilny Przewodnik po Stargardzie Jerzego Tatonia
Jerzy Tatoń to fotografik ze Stargardu. Działa (z żoną Anną i synem Ziemowitem) w szczecińsko-stargardzkim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej "Monte Cassino". Także w Towarzystwie Przyjaciół Stargardu. Wcześniej związany był, podobnie jak jego nieżyjący Ojciec Jerzy Tatoń, z Hufcem ZHP w Stargardzie.
Prowadzi własną stronę internetową www.jerzytaton.pl. Już w 2012 roku umieścił na niej Mobilny Przewodnik po Stargardzie, który przed kilkoma dniami został unowocześniony.
Skąd wziął się pomysł na Mobilny Przewodnik?
- W rozmowach z różnymi osobami przewijał się często temat, że pomagając dzieciom w lekcjach, muszą przeszukiwać strony internetowe aby coś znaleźć o naszych zabytkach i brakuje takiej, żeby było wszystko w jednym miejscu - opowiada Jerzy Tatoń. - To był początek tego pomysłu. Teraz więc każdy kto tylko będzie chciał i miał telefon będzie mógł sobie pooglądać i poczytać o naszych zabytkach. I o to w tym wszystkim chodziło!
Jaka była idea powstania przewodnika?
- Stworzyłem ten przewodnik, żeby każdy mógł sobie z niego skorzystać i żeby wszystkie zabytki były w jednym miejscu - wyjaśnia Jerzy Tatoń. - Do pobrania z mojej strony był od 2012 r. Trochę skromniejszy, dostosowany do małych klawiszowych komórek i nie łączył się z internetem. Niestety wiele osób nie potrafiło sobie go wgrać. Czasy się zmieniły i teraz nie ma problemu z dostępem do sieci, i rzadko kto ma “klawiszowca” więc przerobiłem go w rozdzielczości na smartfon.
Jak działa mobilny przewodnik Jerzego Tatonia?
- Przewodnik nie jest aplikacją, nic się nie instaluje - mówi autor. - Napisany jest w języku HTML, jest po prostu stroną internetową dopasowaną do ekranu smartfona. Nie ma więc wielu możliwości współczesnych aplikacji, ale nie o to mi chodziło. To jest taki odpowiednik papierowego przewodnika. Jego zaletą jest to, że powinien funkcjonować bez względu na system operacyjny smartfona i jest pod ręką. Przewodnik oczywiście jest darmowy. Na stronie napisałem, że jest darmowy z wyłączeniem zastosowań komercyjnych, bo nie chcę, żeby ktokolwiek musiał płacić za korzystanie z niego. Ma być dla wszystkich i za darmo.
Skąd są informacje o stargardzkich zabytkach, zawarte w mobilnym przewodniku?
- Opisy obiektów oparte są głównie na przewodniku po Stargardzie prezesa TPS Jaśka Zenknera, wtrąciłem też coś z artykułu
Andrzeja Biercy i “Stargardzkiego ABC” nieżyjącego Edwarda Olszewskiego - wymienia Jerzy Tatoń.
Jak zdradza nam pan Jurek, może uda mu się do końca roku zrobić podobny przewodnik po powiecie.
- Tylko będę musiał pojeździć żeby odświeżyć zdjęcia z moich archiwów - zapowiada. - Natomiast w Mobilnym Przewodniku po Stargardzie chcę jeszcze zamieścić opisy o Urzędzie Miejskim przy ul. Czarnieckiego i kolejowych wieżach ciśnień, ale muszę wiosną zrobić nowe zdjęcia. Co jakiś czas pewnie jeszcze będę wrzucał do niego jakieś aktualne fotki.
Zobacz też wideo: Promocja albumu o Stargardzie (2016 r.)
Wideo (wim)
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?