Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje na odbudowę zabytków w gminie Stara Dąbrowa

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ramach ostatniej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, gmina Stara Dąbrowa otrzymała znaczące wsparcie finansowe na prace remontowe trzech ważnych obiektów zabytkowych. Do beneficjentów programu zakwalifikowano pałac w Nowej Dąbrowie oraz kościoły w Tolczu i Rosowie, z myślą o ich renowacji i konserwacji.

W ramach rozstrzygniętego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina Stara Dąbrowa otrzyma 1 392 000 zł na remont pałacu w Nowej Dąbrowie, kościoła w Tolczu oraz Rosowie.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Zabytki tworzą naszą tożsamość, poprawiają jakość naszego otoczenia, ale także są wielkim, bardzo istotnym kołem zamachowym gospodarki i rozwoju. Dlatego inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturze, to są najbardziej efektywne inwestycje, jakie możemy sobie wyobrazić. Tyle tylko, że one przynoszą efekty na ogół w średnim i długim okresie zwrotu, nie tylko w sensie ekonomicznym, ale także zwrotu w sensie kulturowym, podniesienia aspiracji, świadomości, edukacji. Mając na uwadze powyższe, Gmina Stara Dąbrowa uzyskała dofinansowanie na realizację trzech inwestycji:

Remont kościoła filialnego pw. MB Nieustającej Pomocy w Tolczu.

Zakres prac obejmuje prace: ściany zewnętrzne, empora muzyczna, stolarka drzwiowa. Celem zadania jest między innymi zachowanie dziedzictwa kulturowego, poprawa warunków życia mieszkańców, poprzez bezpośrednie generowania ruchu turystycznego a także powstrzymanie dalszej degradacji kościoła. Po zakończeniu remontu, kościół będzie dalej pełnił funkcję kultu Bożego, tylko w zdecydowanie lepszych warunkach. Będą w nim odbywały się msze święte i spotkania wiernych. Kościół będzie dostępny dla turystów. Najważniejszą funkcją społeczną jaka będzie pełnił zabytek, to oczywiście funkcja religijna, ale również charytatywna, kulturalna czy edukacyjna, podtrzymanie i rozpowszechnianie polskiej tradycji narodowej i państwowej poprzez promowanie wiedzy o chrześcijaństwie w formie mszy świętych oraz spotkań i wykładów dla wiernych, lekcji religii, rekolekcji. Poprzez organizowania spotkania w kościele wzmacniana będzie tożsamość lokalna wiernych i ich przynależności do grup społecznych, których działanie opiera się na ich wyznaniach religijnych.

Remont zabytkowego pałacu w Nowej Dąbrowie

Celem inwestycji jest remont zabytkowego pałacu w Nowej Dąbrowie 39 a,b,c (dz. Nr 195/7, obręb Nowa Dąbrowa, gmina Stara Dąbrowa), w którym znajduje się 13 lokali mieszkalnych. Według oceny konstruktora budynek jest w średnim stanie technicznym z elementami budynku znajdujących się w złym lub awaryjnym stanie. Zawalone sklepienie, stanowiące strop lokali mieszkalnych nad częścią piwnicy z wtórnym stropem drewnianym oraz zalewane piwnice, stanowią zagrożenie dla istniejących ścian i uniemożliwiają jakiekolwiek użytkowanie. Inwestycja polegać ma na przeprowadzeniu prac zabezpieczających piwnice przed zalewaniem wodą opadową i gruntową, wymianie części stropów nad piwnicą z naprawą spękań i nadproży, wykonania zewnętrznej kanalizacji deszczowej i drenażu opaskowego, zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Na czas prowadzenia prac remontowych niezbędnym będzie czasowe wysiedlenie dwóch rodzin, wykonanie inwestycji staje się zadaniem priorytetowym.

Remont kościoła filialnego św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rosowie

Kościół w Rosowie wybudowany został na przełomie XV i XVI wieku z głazów narzutowych i kamienia polnego z wstawkami ceglanymi jako własność rycerska. Celem zadania jest zachowanie dziedzictwa kulturowego, powstrzymywanie degradacji zabytku, zachowanie miejsca kultu religijnego miejscowej społeczności. Remont polegać będzie na przeprowadzeniu prac konserwatorsko – budowlanych, tak aby zabezpieczyć kościół przed dalszą degradacją. Obecnie kościół podparty jest podporami zabezpieczającymi przed osunięciem się ścian bocznych.

Łączna kwota dofinansowania wynosi 1 392 000 zł, co stanowi znaczącą pomoc w utrzymaniu i ochronie zabytków w regionie. Projekty remontowe mają na celu nie tylko odbudowę i konserwację, ale również zwiększenie atrakcyjności zabytków jako ośrodków kultury i edukacji, co może w przyszłości przyczynić się do wzrostu turystyki lokalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto