Dzięki tym sposobom przestaniesz zastanawiać się, co zrobić z kretowiskami. Siatka na kreta to tylko jedna z opcji

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wiosna przywitała wielu rolników i ogrodników kopcami na polach i działkach. Czasem to kretowiska, czasem dowód wizyty nornic. Są naturalne sposoby na odstraszenie kreta, wówczas kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Sprawdź przeglądając kolejne zdjęcia --->
Wiosna przywitała wielu rolników i ogrodników kopcami na polach i działkach. Czasem to kretowiska, czasem dowód wizyty nornic. Są naturalne sposoby na odstraszenie kreta, wówczas kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Sprawdź przeglądając kolejne zdjęcia --->Agata Wodzień-Nowak
Siatka na krety, odstraszacze czy inne sposoby, jak pozbyć się kreta są pilnie poszukiwane już na początku wiosny. Nowe kretowiska na działkach, polach uprawnych i w ogródkach pojawiały się nawet zimą. Przejrzeliśmy rady internautów i pokazujemy, jak sprytnie pozbyć się kreta czy nornic, będących autorami kopców. Jednocześnie przypominamy o korzyściach płynących z obecności kreta. Przeczytaj i przetestuj 9 sposobów na kreta w praktyce.

Spis treści

Kret w ogrodzie robił kopce nawet zimą, wiosną też jest aktywny

Użytkownicy Instagrama publikowali zdjęcia świeżych kretowisk w środku zimy. Tymczasem rusza kolejny sezon ogrodowy wokół domu lub na działce. Trwają prace porządkowe, planowanie nasadzeń i siewy rozsad. Niestety, nasze starania bywają czasem zaprzepaszczone. Krecik to sympatyczna postać z bajki, jednak w ogrodzie nie reagujemy z uśmiechem na dowody jego obecności. Kopce są ważnym elementem wentylacji w tunelach, które ten mały ssak drąży w ziemi.

Krety są pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki licznych owadów. Polski Związek Działkowców wspomina, że krety zjadają też drobne gryzonie. Drążone przez nie korytarze napowietrzają glebę, a to kolejna zaleta.

Zasadniczo zimą krety są znacznie mniej aktywne. Schodzą głębiej pod ziemię, ale nie zapadają w sen zimowy. Kretowiska na działce mogą pojawić się nawet w środku zimy. Gdy grudzień, styczeń czy luty są stosunkowo ciepłe, nie towarzyszą nam mrozy i śnieg, krety robią świeże zapasy, szukając dżdżownic.

Domowe sposoby na kreta w ogrodzie – jak odstraszyć kreta z działki o każdej porze roku?

Sięgamy po sposoby na odstraszenie kreta przez cały rok. Posiadacze małych ogródków i wielkich ogrodów stosują szereg różnych metod na odstraszanie kretów ze swojego terenu. Jedni montują aluminiowe puszki na paliku wbitym w trawnik – ten dźwięk ma zniechęcać ssaki do wizyt, inni inwestują w odstraszacze ultradźwiękowe i wibracyjne. Są też specjalne siatki umieszczane w ziemi, które blokują kretom drogę i tym samym chronią rośliny.

Ile kosztuje siatka na krety?

Jeśli chcesz przeszkodzić kretom i zabezpieczyć teren działki albo przynajmniej warzywnika, możesz zastosować siatkę na krety. Cena jest uzależniona od ilości. Rolka 1 x 50 metrów kosztuje ok. 60 zł w sklepie internetowym. W przypadku trawnika potrzebna będzie większa ilość.

Sitka z tworzywa sztucznego wymaga zamontowania w glebie, co oznacza konieczność przekopania terenu. Jeśli siatka ma chronić trawnik, wystarczy 10-15 centymetrów, ale dla warzyw korzeniowych wskazana jest większa głębokość. Dopiero na rozłożonej i umocowaniu siatki szpilkami czy kołkami, aby się nie przesuwała, można rozłożyć warstwę ziemi. W miejscach łączeń siatka musi nachodzić na siebie, by była skutecznym rozwiązaniem i utrudnieniem dla kreta.

Co odstrasza kreta? To możesz posadzić lub rozsypać na działce

W sezonie wegetacyjnym kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi zwierzę. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Zajrzyjcie do galerii roślin i zapachów, których nie lubi kret.

Właściciel ogrodu w województwie mazowieckim podzielił się widokiem kawałka swojego ogrodu pod koniec marca.
Właściciel ogrodu w województwie mazowieckim podzielił się widokiem kawałka swojego ogrodu pod koniec marca. nadeslane/KZ

Kret w Polsce pod ochroną, ale częściową i nie ma terenie ogrodu

Kret w Polsce jest objęty ochroną częściową z zastrzeżeniem: osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

To też może Cię zainteresować

Ochrona ścisła danego gatunku zwierząt, roślin czy grzybów polega na całkowitym zakazie ingerencji człowieka wobec danego gatunku. W praktyce oznacza to zakaz:

  • uszkadzania,
  • niszczenia,
  • zbierania,
  • przetrzymywania,
  • niszczenia środowiska występowania,
  • zabijania,
  • płoszenia,
  • posiadania itp.

Wszelkie odstępstwa od zakazów związanych ze ścisłą ochroną gatunkową wymagają uzyskania stosownego pozwolenia.

Ochrona częściowa dopuszcza pewną ingerencję w przestrzeń życiową chronionego gatunku, pozwala na kontrolowanie pozyskanie całych okazów bądź ich części oraz redukcję ich liczebności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Materiał oryginalny: Dzięki tym sposobom przestaniesz zastanawiać się, co zrobić z kretowiskami. Siatka na kreta to tylko jedna z opcji - Strefa Agro

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata
Co racja to racja z tym akurat muszę się zgodzić.. Sama już kilka kopców u sąsiadów widziałam, też kiedyś miałam z kretami problemy ale pamiętam że po włożeniu woreczków kunagone do nory wyniosły się do sąsiadów właśnie.
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie