Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak wyjątkowo było na dożynkach w Choszcznie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Dożynki w Choszcznie
Dożynki w Choszcznie
Tegoroczne Archidiecezjalne dożynki w Choszcznie odbyły się w ramach Jubileuszu 50-lecia diecezji. To doroczne święto rolników, sadowników i ogrodników, którzy po zakończonych zbiorach spotykają się, by za nie dziękować i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok. To najważniejsze święto i czas podsumowań dla rolników, po tegorocznych zbiorach.

Honorowym gościem Archidiecezjalnych Dożynek w Choszcznie był Ksiądz Biskup Kazimierz Wielikosielec z parafii w Pińsku na Białorusi, który wraz z proboszczem tej parafii zbierał datki na budowę kościoła.

Tegoroczne uroczystości zjednoczyły na dziękczynno-błagalnej modlitwie rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy, leśników, rybaków, sołectwa i koła gospodyń oraz inne środowiska, związane z uprawą ziemi i wytwarzaniem żywności oraz zatroskane o chleb w polskich domach. W tym roku w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Choszcznie pojawiło się ponad 30 wieńców. Archidiecezjalne dożynki rozpoczęto od prezentacji wieńców dożynkowych, zaraz po tym odbyła się msza dziękczynna za plony, którą sprawował w asyście kilkudziesięciu księży Andrzej Dzięga, Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

- Mamy wieniec w kształcie kielicha, na znak ze Bóg jest wśród nas - mówiła podczas prezentacji wieńca Alina Szymańska z koła gospodyń wiejskich w Suliszewie. Plony były w tym roku różne, zależne od wilgoci, w Zachodniopomorskiem trochę padało, więc plony były dobre.

Starostami tegorocznych dożynek byli Justyna Andryszczak ze Smolenia, gospodarująca wraz z mężem w Raduniu, oraz Kazimierz Czapiewski prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Rzecku.

Pani Justyna zapytana o tegoroczne plony, zdecydowanie podkreśliła, że nie wypada narzekać.

- W tym roku uprawialiśmy pszenżyto, żyto, owies, do zebrania zostały jeszcze ziemniaki, ale najwięcej, bo ponad sześć hektarów obsialiśmy grochu – mówi Justyna Andruszczak.

Pani Justyna mówiąc o pracy na roli, podkreśla, że to główne zajęcie męża, sama spełnia się w zawodzie, w którym zdecydowanie przydają się zdolności manualne.

- Przede wszystkim bardzo lubię wyplatać wszelkiego rodzaju wianki i kreować szeroko rozumiane ślubne dekoracje – dodaje pani Justyna. Co porabiam w wolnych chwilach? Nie mam ich za dużo, ale jak już się trafią, to wypełniam je czytaniem książek. Generalni to lubię spędzać czas aktywnie, a najlepiej w górach, które kocham.

Kazimierz Czapijewski do Rzecka trafił z Kaszub prawie czterdzieści lat temu, zaraz po ukończeniu Akademii Rolniczej w Szczecinie.

- Najpierw zostałem magazynierem, potem kierownikiem zakładu betoniarskiego, kierownikiem produkcji, członkiem zarządu, wiceprezesem a od szesnastu lat, jestem prezesem spółdzielni – wylicza etapy pracy zawodowej Kazimierz Czapijewski.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku gospodaruje na 1350 hektarach. Uprawia się tu przede wszystkim pszenicę, żyto, rzepak, kukurydzę, a ostatnio nawet buraki. W działalności pozarolniczej spółdzielnia zajmuje się produkcją opakowań drewnianych, prowadzi też hurtownię materiałów budowlanych. W spółdzielni zatrudnionych jest 243 osób, a to oznacza, że jest to największe przedsiębiorstwo produkcyjne w gminie Choszczno.

Prezes Czapijewski zapytany o tegoroczne zbiory, podkreśla, że były lepsze niż w ostatnich latach.

- Złożyło się na to kilka czynników – mówi Kazimierz Czapijewski. Przede wszystkim mieliśmy wyjątkową pogodę, a nasze doświadczenie połączone z pomysłowością i organizacją kierownika Pawła Rybaka sprawiły, że przebiegły bardzo sprawnie i bez niepotrzebnej nerwowości.

Po mszy dziękczynnej na przykościelnym dziedzińcu rozpoczęła się biesiada. Dzieci zaprezentowały śpiewy i tańce ludowe, a kola gospodyń wiejskich oraz sołectwa zapraszały do swoich stoisk, gdzie można było skosztować miejscowe rarytasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wyjątkowo było na dożynkach w Choszcznie [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto