Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard. Trzeba chronić ptaki na osiedlach miasta

Emila Chanczewska
Większe budki, jak ta na zdjęciu, przeznaczone są dla kawek. Mniejsze dla jerzyków, które są pożyteczne, bo zjadają... komary.
Większe budki, jak ta na zdjęciu, przeznaczone są dla kawek. Mniejsze dla jerzyków, które są pożyteczne, bo zjadają... komary.
Os. Chopina. Wczoraj na drzewach zawisło dziesięć zielonych budek lęgowych.

Te nowe domki na os. Chopina w Stargardzie przeznaczone są głównie dla jerzyków i kawek. Budki lęgowe, pod koniec marca, wieszane też mają być na wieżowcu przy ul. Struga.

Projekt Ptaki Stargardu

W ten sposób Stowarzyszenie Proeuropejskie Centrum Ekologiczne, w szeregach którego jest ornitolog i ekolodzy z uprawnieniami wysokościowymi, rozpoczęło kolejną edycję programu ochrony ptaków w budynkach. To część projektu "Ptaki Stargardu".
- Ma on na celu działania informacyjne, edukacyjne, bezpośrednią ochronę ptaków, jak również nawiązanie współpracy z wykonawcami, inwestorami i projektantami, w celu planowania i wykonywania prac termomodernizacyjnych budynków w sposób przyjazny środowisku - informują ekolodzy z PCE Stargard.

Mogą zalepiać gniazda

Akcja zaczęła się w 2012 r. PCE wydało materiały informacyjne, były spotkania w szkołach.
- Najbardziej zależy nam na kontakcie z inwestorami i zarządcami budynków, spółdzielniami, wspólnotami, wszystkimi którzy mają w planach termomodernizację budynków - wyjaśnia Grzegorz Gil, prezes PCE. - Docieplanie budynków wiąże się z niszczeniem siedlisk ptaków, z zalepianiem ich gniazd. Zgodę musi wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Takie prace nie mogą być prowadzone w okresie lęgowym, czyli wiosną i latem.

Jednak prace budowlane prowadzone są przecież najchętniej właśnie w tym okresie.
- Wyszliśmy z inicjatywą kompensacji - mówi Grzegorz Gil. - RDOŚ wydaje zgodę na zniszczenie gniazd, w zamian inwestor jest zobowiązany do wywieszenia budek.

Coraz mniej jerzyków

Terenem, na którym wczoraj zawisły budki, administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa.
- Koszty budek są niewielkie, my tego nie finansujemy jako spółdzielnia, ale poprzez sponsorów i dzięki dobrej woli wykonawców, świadczących na naszą rzecz usługi - mówi Lucyna Steier, kierownik administracji os. Chopina. - Na razie budek jest dziesięć, gdy będzie wymierny efekt, to zawiesimy ich więcej.

- Obserwujemy zmiany ptaków w Stargardzie, monitorujemy je, szukamy odpowiednich form ich ochrony w mieście - mówi Łukasz Gil, ornitolog z PCE. - Na pewno jest duży spadek liczebności jerzyka. Dlatego remonty powinny być planowane przed sezonem lęgowym. Warto wcześniej wezwać ornitologa, który obejrzy budynek i stwierdzi, czy występują w nim ptaki i w jakiej ilości oraz da wskazania do ich ochrony i do prowadzonych prac. Następnie musi to być skonsultowane z RDOŚ.

- Dobrze, że tu mieszkają jerzyki, bo dzięki temu nie ma komarów! - mówi Wojciech Marć, mieszkaniec os. Chopina.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto