Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Stara Dąbrowa powstanie spółdzielnia energetyczna

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Stara Dąbrowa, radni, jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Stara Dąbrowa do spółdzielnia energetycznej. Spółdzielnia energetyczna oparta jest na modelu organizacyjno-biznesowym, w którym obywatele wspólnie prowadzą projekty w ramach produkcji, dystrybucji, sprzedaży i magazynowania energii oraz ciepła pochodzących z OZE.

Tworzenie takich wspólnot w Polsce jest możliwe dopiero od nowelizacji Ustawy o OZE. Według przepisów prawnych spółdzielnia energetyczna musi obejmować co najmniej 10 osób fizycznych lub trzy osoby prawne i działać na terenie maksymalnie trzech sąsiadujących ze sobą gmin. Kolejnym wymogiem jest produkcja energii, która ma zaspokajać nie mniej niż 70% zapotrzebowania energetycznego członków wspólnoty.

Największą zaletą zakładania wspólnoty energetycznej jest możliwość samodzielnego dystrybuowania energią i niezależność wobec obowiązującego systemu rozliczeń, który zakłada, że nadwyżki wyprodukowanej energii ze słońca mają trafić do sieci. W przypadku spółdzielni energetycznej nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej przez jedną instalację może być oddany innemu członkowi wspólnoty. Pierwszą gminą w Polsce, która skorzystała z możliwości nowego prawa był Raszyn w województwie mazowieckim.

Zasadniczymi celami tworzenia spółdzielni energetycznej są m.in. budowa lokalnej samowystarczalnośći energetycznej, zwiększenie niezależności energetycznej naszej gminy, poprawa warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Gminy, w tym zwiększenie konkurencyjności, uzyskanej dzięki tańszej energii elektrycznej, zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń dzięki wykorzystaniu źródeł OZE, zapewnienie tańszej energii dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Takie rozwiązanie pozwoli również na znaczne ograniczenie kosztów, ponieważ nie będzie opłat z tytułu rozliczania energii ze sprzedawcą i opłaty dystrybucyjnej - wyjaśnia wójt Sylwia Kalmus - Samsel.

Spółdzielnia między innymi będzie produkować energię na potrzeby członków spółdzielni. Dzięki korzystnym systemom rozliczeniowym i zniesieniu wielu opłat zmniejszy się wartość rachunków za prąd. W odniesieniu do ilości energii wytworzonej we wszystkich instalacjach odnawialnych źródeł energii spółdzielni energetycznej, a następnie zużytej przez wszystkich odbiorców energii spółdzielni energetycznej, w tym ilości energii rozliczonej nie nalicza się i nie pobiera opłaty. Spółdzielnia energetyczna będzie mogła pozyskiwać środki na dalszą rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w celu zapewnienia tzw. samowystarczalnośći energetycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto