Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pionierów Stargardu 2021. W środę 12 maja. Historycznie, literacko, sportowo, kulturalnie i nie tylko!

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Pojutrze, w środę 12 maja, w Stargardzie świętowany będzie Dzień Pionierów Stargardu. To już 5. edycja tego miejskiego święta, którego celem jest upamiętnienie pierwszych jego mieszkańców. W tym roku Dzień Pionierów ma odsłonę historyczną - z muzeum, literacką - z książnicą, sportową - z OSiR-em, kulturalną - z SCK i nie tylko! Dodatkowe atrakcje organizuje MDK Stargard. Można też będzie wcielić się w rolę dziennikarza - patrz plakat w galerii zdjęć.

PROGRAM DNIA PIONIERÓW STARGARDU 2021
_________________________________________

HISTORYCZNIE

  • Wystawa plenerowa Wieści z „Wieści” – park Bolesława Chrobrego, uroczyste otwarcie wystawy godz. 12:00
  • GRA MIEJSKA „Wieści i plotki stargardzkie” – dziennikarska gra terenowa, godz. 14:00
  • Podcast „Helena i Parys w mieście nad Iną” – opowieść Jolanty Aniszewskiej o Stargardzie i pionierach w marcu-maju 1945 r. – emisja w Dniu Pionierów, szczegóły: www.muzeum-stargard.pl
  • Rozstrzygnięcie Spacerowej Gry Terenowej „STARGARD 3-MAJ SIĘ!”
  • MIEJSKI STADION LEKKOATLETYCZNY – ul. Sportowa 1, godz. 16:30
  • organizator: MAH w Stargardzie

LITERACKO

  • Na ławeczkach w parkach stargardzkich oraz w przestrzeni miejskiej, znajdą się książki, w których sympatycy czytania natrafią na biuletyny z „pionierskimi” ciekawostkami ze stargardzkiej biblioteki publicznej, a w nich: wzmianki o początkach biblioteki od 1945 r., o pierwszych zbiorach (książkach, gazetach, dokumentach życia społecznego, zbiorach specjalnych). A ponadto ciekawe propozycje książkowe, w których można przeczytać wspomnienia stargardzkich pionierów.
  • organizator: Książnica Stargardzka

SPORTOWO

5. BIEG FORSYCJI – W FORMIE PIONIERSKIEGO TRIATHLONU

  • MIEJSKI STADION LEKKOATLETYCZNY – ul. Sportowa 1, godz. 16:00-20:00,
  • Szczegóły: www.osir.stargard.pl
  • Regulamin i zapisy: www.aktywnystargard.pl
  • organizator: OSiR Stargard

KULTURALNIE

  • WYSTAWA ZDJĘĆ ZGŁOSZONYCH DO ZABAWY FOTOGRAFICZNEJ pn. „Miasto z forsycją w tle”
  • MIEJSKI STADION LEKKOATLETYCZNY – ul. Sportowa 1, ROZSTRZYGNIĘCIE ZABAWY – godz. 19:45
  • organizator: SCK

DODATKOWE ATRAKCJE

  • „Akcja Stargardzcy kurierzy” przypomni mieszkańcom Stargardu o narodzinach powojennej prasy w naszym mieście.
  • Przy ulicy Wyszyńskiego i Czarnieckiego w godz. 15:30-16:30, stargardzianie otrzymają od kurierów stronę tytułową pierwszej gazety! Pierwszą powojenną gazetą wydawaną w Stargardzie były „Wieści”, ukazywały się one od września 1945 do stycznia 1947. Co ukaże się w specjalnym numerze „Wieści” po 76 latach? O tym mieszkańcy dowiedzą się z gazety, dzięki której cofną się w czasie.
  • organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie

ZOBACZ TEŻ: Pobiegną ku pamięci pionierów Stargardu. Trwają zapisy do V Biegu Forsycji
Ideą święta jest uhonorowanie pierwszych mieszkańców Stargardu. To oni byli rzeczywistymi twórcami Starogrodu (od 7 maja 1946 r. Stargardu). Pierwszymi Polakami w mieście byli jeszcze niedawni jeńcy wojenni i robotnicy przymusowi. W kolejnych tygodniach dołączali do nich osadnicy wywodzący się z różnych obszarów.
Stargard nazywany był w okresie powojennym miastem kolejarzy. W świadomości społecznej do końca lat 90. XX w. funkcjonowało przekonanie o wyjątkowej roli, jaką odegrała ta grupa zawodowa w historii miasta. Etos stargardzkich kolejarzy wynikał nie tylko ze znaczenia Stargardu jako dużego węzła kolejowego z zapleczem w postaci ZNTK i z liczebności tej grupy, ale i roli jaką odegrali kolejarze w życiu gospodarczym, kulturalnym i społecznym miasta.
Jedną z pierwszych ekip operacyjnych, po pracownikach Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, która pojawiła się w Stargardzie w 1945 r., stanowili kolejarze. Wyruszyli oni 11 kwietnia 1945 r. z Poznania z misją obsadzenia linii kolejowej Poznań-Stargard. Przez kilka najbliższych miesięcy do miasta przybywały następne grupy pracowników kolei (m.in. z Warszawy, Krakowa, Radomia, Bydgoszczy, Lublina i Nowego Sącza). Większość osadników napływała do miasta koleją. To kolejarze przekazywali informacje o realiach tutejszego życia i stanie organizacji miasta, to oni także odegrali niebagatelną rolę w nadawaniu pierwszych polskich nazw miejscowościom w pionierskim okresie przejmowania Pomorza.
Od maja 1945 r. kolejarze uczestniczyli aktywnie w tworzeniu życia kulturalnego, artystycznego i sportowego miasta. Wiązać z tym należy działalność Klubu Kolejarza (późniejszy Dom Kultury Kolejarza), gdzie w listopadzie 1945 r. powstaje pierwszy teatr amatorski (aktorami są pracownicy jednostek kolejowych), w 1946 r. orkiestra dęta, następnie chór, zespoły wokalne, ognisko muzyczne. Wspomnieć też należy o szkolnictwie przyzakładowym oraz kolejarskim ruchu sportowym.
Stargardzcy kolejarze, zapewniali ciągłość funkcjonowania kolei oraz uruchamiali zakłady kolejowe. Byli pionierami i osadnikami, a jednocześnie świadkami oraz uczestnikami biorącymi bezpośredni i czynny udział w procesach osadniczych, a także w wielkich migracjach ludności związanych z końcem wojny. Kolejarze na trwale wpisali się w historię miasta, a potwierdzeniem ich etosu było powszechnie znane określenie „Stargard Miastem Kolejarzy”.


Opracowanie: Jolanta Aniszewska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto