MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 3 miliony złotych na walkę z uzależnieniami w Stargardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Stargardzkie władze nie ustają w swoich wysiłkach mających na celu zapobieganie oraz zwalczanie problemów społecznych. Efektem pracy radnych Rady Miejskiej jest kontynuacja realizacji Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2022-2025. W trakcie grudniowej sesji ubiegłego roku radni pochyli się nad szczegółowym planem działań na 2024 rok, dedykując pokaźne środki finansowe na wsparcie osób w potrzebie oraz ich najbliższych.

Dzięki tym działaniom mieszkańcy Stargardu, którzy zmierzą się z poważnymi problemami związanymi z uzależnieniami czy przemocą domową, mogą liczyć na realną i skuteczną pomoc. Uchwalony harmonogram przewiduje wydatkowanie co najmniej 3 200 000 złotych na działania profilaktyczne, interwencyjne oraz wsparcie terapeutyczne zarówno dla ofiar, jak i osób uzależnionych.

W Stargardzie ludzie w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na szerokie i przede wszystkim skuteczne wsparcie. Z pomocy korzystają także członkowie ich rodzin. Osoby uzależnione i współuzależnione opieką otacza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. To tam dostają porady i wsparcie psychologiczno-terapeutyczne. MOPS prowadzi też działania edukacyjne – m.in. poprawiające kompetencje wychowawcze rodziców i opiekunów. W „Szkole dla Rodziców” stargardzianie uczą się rozwiązywania problemów, a także zyskują cenną wiedzę, dotyczącą tego, co robić w kryzysowych sytuacjach.

Uzależnieni od alkoholu mogą bezpłatnie korzystać z terapii w przychodni przy ul. Składowej 2A. Na miejscu pomoc dostają również współuzależnieni – członkowie rodzin i bliscy oraz osoby z syndromem DDA (dorosłe dzieci alkoholików). Aby dostać takie wsparcie, trzeba najpierw zarejestrować się telefonicznie pod numerem 603 816 818 – we wtorki (8:00-10:00 oraz 18:30-19:00), środy (10:00-11:00) albo w czwartki (14:00-16:00). Przychodnia przy ul. Składowej działa od poniedziałku do piątku.

Z budżetu miasta finansowane są także działanie punktu profilaktyczno-konsultacyjnego dla osób zażywających substancje psychoaktywne i ich bliskich potrzebujących wsparcia. Stowarzyszenie MONAR prowadzi go przy ul. Wojska Polskiego 30/2. Po pomoc można się tam zgłosić we wtorki i w środy (13:00-18:00). Najlepiej wcześniej umówić się na spotkanie z terapeutą – wystarczy zadzwonić pod nr tel. 534 877 833.

W harmonogramie przyjętym przez radnych znalazły się także wydatki na działania edukacyjne i profilaktyczne. To bardzo ważny element całego systemu pomocy. Dzięki temu stargardzianie dowiadują się, że z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście – trzeba jednak wiedzieć, gdzie udać się po wsparcie w konkretnej sytuacji. Z kolei profilaktyka, zwłaszcza wśród młodych ludzi, pozwala zapobiegać problemom, które dopiero mogą się pojawić.

Wdrażanie w życie Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie to efekt pracy całego zespołu ludzi. Miasto cały czas współpracuje przy jego realizacji m.in. z organizacjami pozarządowymi, Policją, sądem, prokuraturą i placówkami ochrony zdrowia. Warto wiedzieć, że kompletny system obejmuje zarówno profilaktykę, interwencję, jak i integrację – czyli wszystkie elementy skutecznej i długofalowej pomocy.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto