Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Popracują dla miasta. Skazani na wsparcie miejscowej społeczności

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Władze Stargardu w przyszłym roku wprowadzą program reintegracji, który umożliwi ponad 200 osobom odbywającym kary pozbawienia wolności bezpłatne zatrudnienie w różnych instytucjach publicznych na terenie Miasta. W ramach tego projektu, skazani będą angażowani do prac takich jak utrzymanie porządku, wykonywanie drobnych napraw, a także prace pomocnicze w miejskich spółkach, szkołach podstawowych oraz przedszkolach. Rekordziści mają do przepracowania nawet rok.

Założeniem programu jest nie tylko pomoc w odbywaniu wyznaczonych kar w sposób konstruktywny, ale również dążenie do skuteczniejszej resocjalizacji osób skazanych. Dzieje się to przez zwiększenie ich zaangażowania w życie społeczności lokalnej i przygotowanie do ponownego wejścia na rynek pracy po odbyciu kary.

Udział w programie ma być również korzyścią dla samych instytucji, które uzyskają dodatkową, bezpłatną pomoc w codziennym utrzymaniu infrastruktury i prowadzeniu działalności. Program ten wynika z inicjatywy władz powiatu oraz współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za system penitencjarny. Działanie to zostało zaplanowane po wielu miesiącach konsultacji i przygotowań, mających na celu zapewnienie, że program przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom.

W 2024 r. najwięcej osób zostanie zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Nawet 100 skazanych będzie tam wykonywać prace porządkowe przez 4000 godzin. Z takiej formy pomocy skorzysta również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. W MPK 40 osób przez cały rok przepracuje w sumie 19 200 godzin. Skazani wykonają swoje obowiązki również m.in. w Stargardzkim Centrum Kultury, Ośrodku Sportu i Rekreacji, w miejskich szkołach podstawowych i przedszkolach oraz w Stargardzkim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. To jedna z form resocjalizacji, a także realna korzyść dla miasta.

Takie zadania najczęściej wykonują osoby, wobec których zasądzono tzw. karę ograniczenia wolności. W zależności od wyroku mają do odpracowania od 20 do 40 godzin w miesiącu. W Stargardzie zatrudniamy również osadzonych, czyli tych, którzy odbywają karę więzienia. W przyszłym roku 5 osób z Oddziału Zewnętrznego w Stargardzie Aresztu Śledczego w Szczecinie wykona prace społecznie użyteczne w kilku szkołach i przedszkolach, a także w Młodzieżowym Domu Kultury i w kolegiacie.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto