MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard 52. na liście miast, po których porusza się najwięcej szkodowych kierowców

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Z deklaracji kierowców ze Stargardu wynika, że niemal 24% z nich odpowiada za przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Taki wynik oznacza, że to miasto znajduje się w drugiej połowie zestawienia największych ośrodków w Polsce pod względem liczby kierowców deklarujących szkody. W Stargardzie średnia składka OC w III kwartale br. wyniosła 524 zł. To o 27 zł więcej od średniej dla całego kraju.

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali deklaracje właścicieli samochodów poszukujących taniego OC. Celem było sprawdzenie, po których miastach poruszało się najwięcej kierowców przyznających się do spowodowania w przeszłości chociaż jednej szkody. Okazuje się, że najwięcej szkodowych kierowców można było spotkać w Sosnowcu (28,6%), a najmniej w Gnieźnie (17,5%). W naszym województwie mniej ostrożnych za kierownicą mieszkańców niż w Stargardzie, można było spotkać w Koszalinie i Szczecinie.

Stargard w liczbach  
23,9% kierowców ze Stargardu przyznało się do spowodowania w przeszłości przynajmniej jednej szkody komunikacyjnej. W rezultacie Stargard znalazł się na 52. miejscu w zestawieniu 84 ośrodków. Statystyczny szkodowy kierowca ze Stargardu ma 42 lata. W jego garażu stoi Opel Astra, ale szkody, do których się przyznał, mógł spowodować innym pojazdem. Statystyki dotyczące kolizji i wypadków wpływają na cenę OC w regionie, a w Stargardzie średnia składka w III kwartale 2022 r. wyniosła 524 zł. To o 27 zł więcej od średniej dla całego kraju. Również więcej na OC wydawali kierowcy z Koszalina (553 zł) i Szczecina (620 zł), którzy jednocześnie częściej deklarowali szkodowość – odpowiednio 24,7% i 25,7%.

Historia ubezpieczenia kierowcy jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ubezpieczycieli, jeśli chodzi o wycenę OC. Bezszkodowi kierowcy mogą liczyć na maksymalne zniżki. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie danych dotyczących kolizji i wypadków, sieci dróg oraz natężenia ruchu oceniają ryzyko wystąpienia szkody w danym mieście czy regionie. Wysokie ryzyko może oznaczać wyższą cenę obowiązkowej polisy – komentuje Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych multiporównywarki rankomat.pl. – Podczas kalkulacji składki ubezpieczyciele uwzględniają więcej parametrów. Dlatego zawsze warto porównać oferty wszystkich towarzystw, ponieważ każde z nich inaczej będzie oceniać ryzyko wystąpienia szkody – dodaje.

Stargard na tle województwa 
Zmotoryzowani mieszkańcy Stargardu nie wypadli najlepiej, gdy uwzględni się deklaracje z całego regionu. W województwie zachodniopomorskim 22,6% kierowców przyznało się do przynajmniej jednej szkody w swojej historii ubezpieczenia. Pomimo tego średnia wojewódzka cena OC okazała się wyższa o 11 zł od średniej ceny OC w Stargardzie i wyniosła 535 zł. W skali całego kraju najmniej za OC płacili kierowcy z Podkarpacia (425 zł), a najmniej szkodowych kierowców można było spotkać na Lubelszczyźnie (20,4%).

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto