Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińska młodzież odkrywa Stargard w ramach zimowego wypoczynku

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Zdjęcia: UM w Stargardzie
W ramach międzynarodowej wymiany młodzieży, grupa kilkudziesięciu młodych osób z ukraińskiego miasta Konotop, które niedawno stało się miastem partnerskim Stargardu, ma okazję poznać polskie tradycje i kulturę podczas zimowego wypoczynku. Wzdłuż malowniczych ulic Stargardu, podziwiając historyczne zabytki i poznając lokalną społeczność, młodzi goście z Ukrainy biorą udział w rozmaitych zajęciach edukacyjnych oraz integrujących.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w 2023 roku radni zdecydowali o nawiązaniu współpracy Stargardu z Konotopem. Na jej efekty nie trzeba było długo czekać. Od kilku dni młodzi ludzie z Ukrainy spędzają u nas wartościowy czas. Odwiedzili już kino w Stargardzkim Centrum Kultury i Urząd Miejski, ale w planach mają również m.in. Książnicę Stargardzką, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, lodowisko oraz AquaStar. Dzięki tym rozrywkom chociaż na chwilę mogą zapomnieć o trudnej sytuacji w swoim kraju i cieszyć się odpoczynkiem w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. W Stargardzie dzieci i młodzież z Ukrainy mają również zapewnione spotkania z psychologiem.

Wizyta ukraińskiej młodzieży to nie tylko doskonała okazja do wzmocnienia więzi międzynarodowych, ale również szansa na wymianę doświadczeń i kulturalne otwarcie. Program wypoczynku zawiera zwiedzanie najciekawszych miejsc w okolicy, warsztaty twórcze, jak i momenty przeznaczone na relaks i zabawę. Organizatorzy dbają o to, by czas spędzony w Stargardzie był niezapomnianym przeżyciem dla młodych Ukraińców.

Zimowy wypoczynek w Stargardzie to inicjatywa, która przekracza granice i buduje mosty przyjaźni między młodymi ludźmi z różnych krajów, wspierając tym samym wzajemne zrozumienie i solidarność w trudnych czasach.

Konotop znajduje się w pobliżu granicy z Rosją. Przed wojną mieszkało tam prawie 90 000 ludzi. Po prawie 2 latach konfliktu miasto liczy około 62 000 osób. W 2022 roku Konotop przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją rosyjską. Zniszczono wiele domów i budynków użyteczności publicznej. Uszkodzone są również drogi i infrastruktura gospodarki komunalnej. Do dzisiaj mieszkańcy odczuwają skutki tamtych wydarzeń. W ostatnich dniach ubiegłego roku znów zbombardowano miasto. Kilka osób zostało rannych, a wiele budynków wymaga naprawy. Konotop cały czas mierzy się też z koniecznością rozminowania terenu. Młodzi ludzie z Ukrainy będą w Stargardzie do 25.01. (czwartek).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto